Can-Am Maverick X DS – Ralliauton ja mönkkärin äpärälapsi
Can-Am Maverick on kaksipaikkainen mönkijä, joka tarjoaa hauskuutta koko rahalla.
Can-Am Maverick X DS edustaa luokkaa, joka on erityisesti Suomessa melkoinen outolintu. Kyseessä on kaksipaikkainen side-by-side –mönkijä, vaikka Maverickin kohdalla mönkijä-nimityksen käyttäminen johtaa pahasti harhaan. Meno on nimittäin kaikkea muuta kuin verkkaista matelua metsikössä.
Kaksipaikkaiseen side-by-side –mönkkäriin on istutettu kaksisylinterinen moottori, joka tuottaa 121-hevosvoimaa. Tuolla hevosvoimamäärällä 634-kiloinen Maverick on tulta ja tappuraa. Moottori on monen muun Can-Am –mallin tavoin Rotaxin valmistama, mutta Maverickin tapauksessa sen tehoreserviä on kasvatettu turboahtimen avulla.
Huippunopeutta Can-Am kelaa ainoastaan 120 km/h, joten välitykset saavat sen ponkaisemaan paikaltaan ärhäkästi. Huiput ovat Maverickin kaltaiseen laitteeseen aivan riittävät, sillä parhaimmillaan se on alle 100 km/h:n vauhdeissa.
Can-Amin alusta on Foxin valmistama ja se on suoraan sanoen uskomaton. FOX RS2-vaimentimien joustomatka on 40 senttiä ja säätöjä löytyy sisäänjoustolle, ulosjoustolle ja esijännitykselle.
Maverickilla voi huoletta huitaista sellaisista patikoista, että heikompaa hirvittää. Jousitus ei pohjaa yksipäällä ajettaessa millään, mutta kahdella kyytiläisellä säätönamiskoita kannattaa napsutella tiukemmalle.
Parhaimmillaan sorakuopalla

Can-Amia on nautinnollista viedä leveässä luistossa hiekkabaanalla. Erityisesti takaveto päällä homma on hulvattoman hauskaa, sillä takapyörät pysyvät sepelilinkona jatkuvasti. Nelivetona se kiipeää jyrkkiäkin mäkiä ja etenemiskyky on huippuluokkaa.
Parhaimmillaan Maverick X DS on nimenomaan hiekkakuopalla tai hieman irtonaisemmalla alustalla. Se pysyy kuskin lapasessa esimerkillisesti kapeassakin sorarännissä ja alusta pitää otteen tiehen erinomaisesti.
Turvallisuusnäkökulmasta Maverickin ratissa ei juuri tarvitse jännittää, sillä turvavyöt pitävät kuskin ja matkustajan penkissä. Turvakaaret kestävät kippaaminen, joten sen vuoksi ajamista ei tarvitse rahoittaa.
Maverick on mahdollista rekisteröidä myös tieliikennekäyttöön, mutta rehellisyyden nimissä se on parhaimmillaan kaikkialla muualla kuin yleisellä tiestöllä. Sen ratissa tavallinen tallaaja pääsee maistamaan ujon aavistuksen rallimaailmaa, sillä alustan toiminta ja moottorin muikea tehoreservi saavat suupielet virneeseen.
Nelipyöräisellä ajaminen ei juuri tämän hauskemmaksi voi muuttua, sillä mönkkäriä on helppoa viedä leuhkassa luisussa ja vetää töyssyistä ilmavia hyppyjä. Ainoa miinus onkin hinta, sillä laite maksaa ilman autoveroa reilut 21 000€. Rekisteröitynä hinta kasvaa useammalla tonnilla, joten Maverickin kaltainen leikkikalu ei ole sieltä kaikkein edullisimmasta päästä.
Tuomas Rajala
Kehuja: ajamisen hauskuus, moottori, alusta, konsepti
Parantamisen varaa: hinnoittelu
Can-Am Maverick Can-Am Maverick X DS:
Also read
-
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas -
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa -
Can-Am Maverick Sport – Huvipuisto pyörillä
Play video Can-Am Maverick Sport – Huvipuisto pyörillä -
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen -
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta -
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Harley-davidson Sporster
TuusulaHarley-davidson Sporster
150 € -
CFMoto 450MT
KuopioCFMoto 450MT
145 € -
Pirelli Scorpion rally
ViitasaariPirelli Scorpion rally
50 € -
Pirelli Scorpion str
ViitasaariPirelli Scorpion str
120 € -
Honda CBR1000RR Fireblade
JanakkalaHonda CBR1000RR Fireblade
50 € -
Suzuki gsx-r Takapenkki
HaminaSuzuki gsx-r Takapenkki
120 €
MOST POPULAR
-
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana
USA:n puolustusministeri Hegseth puhuu Iranista – IL seuraa suorana -
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa
Epäily: Poika, 28, tappoi isänsä Espoossa -
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto
Aki ja Heli Palsanmäki: Muutto -
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös
MTV: Maajussi-Antin ja Matildan ero ei ollut yhteinen päätös -
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa
Henkilöauto jäi erikoisella tavalla jumiin Espoossa -
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa
SSS: Outo tautirypäs Salossa – Lapset jopa hengenvaarassa -
MM-pronssia Suomeen
MM-pronssia Suomeen -
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse
Ilmaisella tv-kanavalla todella harvinainen näky tänä iltana kello 21.00 – Tästä on kyse