Can-Am Maverick X DS – Ralliauton ja mönkkärin äpärälapsi
Can-Am Maverick on kaksipaikkainen mönkijä, joka tarjoaa hauskuutta koko rahalla.
Can-Am Maverick X DS edustaa luokkaa, joka on erityisesti Suomessa melkoinen outolintu. Kyseessä on kaksipaikkainen side-by-side –mönkijä, vaikka Maverickin kohdalla mönkijä-nimityksen käyttäminen johtaa pahasti harhaan. Meno on nimittäin kaikkea muuta kuin verkkaista matelua metsikössä.
Kaksipaikkaiseen side-by-side –mönkkäriin on istutettu kaksisylinterinen moottori, joka tuottaa 121-hevosvoimaa. Tuolla hevosvoimamäärällä 634-kiloinen Maverick on tulta ja tappuraa. Moottori on monen muun Can-Am –mallin tavoin Rotaxin valmistama, mutta Maverickin tapauksessa sen tehoreserviä on kasvatettu turboahtimen avulla.
Huippunopeutta Can-Am kelaa ainoastaan 120 km/h, joten välitykset saavat sen ponkaisemaan paikaltaan ärhäkästi. Huiput ovat Maverickin kaltaiseen laitteeseen aivan riittävät, sillä parhaimmillaan se on alle 100 km/h:n vauhdeissa.
Can-Amin alusta on Foxin valmistama ja se on suoraan sanoen uskomaton. FOX RS2-vaimentimien joustomatka on 40 senttiä ja säätöjä löytyy sisäänjoustolle, ulosjoustolle ja esijännitykselle.
Maverickilla voi huoletta huitaista sellaisista patikoista, että heikompaa hirvittää. Jousitus ei pohjaa yksipäällä ajettaessa millään, mutta kahdella kyytiläisellä säätönamiskoita kannattaa napsutella tiukemmalle.
Parhaimmillaan sorakuopalla

Can-Amia on nautinnollista viedä leveässä luistossa hiekkabaanalla. Erityisesti takaveto päällä homma on hulvattoman hauskaa, sillä takapyörät pysyvät sepelilinkona jatkuvasti. Nelivetona se kiipeää jyrkkiäkin mäkiä ja etenemiskyky on huippuluokkaa.
Parhaimmillaan Maverick X DS on nimenomaan hiekkakuopalla tai hieman irtonaisemmalla alustalla. Se pysyy kuskin lapasessa esimerkillisesti kapeassakin sorarännissä ja alusta pitää otteen tiehen erinomaisesti.
Turvallisuusnäkökulmasta Maverickin ratissa ei juuri tarvitse jännittää, sillä turvavyöt pitävät kuskin ja matkustajan penkissä. Turvakaaret kestävät kippaaminen, joten sen vuoksi ajamista ei tarvitse rahoittaa.
Maverick on mahdollista rekisteröidä myös tieliikennekäyttöön, mutta rehellisyyden nimissä se on parhaimmillaan kaikkialla muualla kuin yleisellä tiestöllä. Sen ratissa tavallinen tallaaja pääsee maistamaan ujon aavistuksen rallimaailmaa, sillä alustan toiminta ja moottorin muikea tehoreservi saavat suupielet virneeseen.
Nelipyöräisellä ajaminen ei juuri tämän hauskemmaksi voi muuttua, sillä mönkkäriä on helppoa viedä leuhkassa luisussa ja vetää töyssyistä ilmavia hyppyjä. Ainoa miinus onkin hinta, sillä laite maksaa ilman autoveroa reilut 21 000€. Rekisteröitynä hinta kasvaa useammalla tonnilla, joten Maverickin kaltainen leikkikalu ei ole sieltä kaikkein edullisimmasta päästä.
Tuomas Rajala
Kehuja: ajamisen hauskuus, moottori, alusta, konsepti
Parantamisen varaa: hinnoittelu
Can-Am Maverick Can-Am Maverick X DS:
LUE MYÖS
-
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas -
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa -
Can-Am Maverick Sport – Huvipuisto pyörillä
Katso video Can-Am Maverick Sport – Huvipuisto pyörillä -
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen -
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta -
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Triumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailija
KoeajotTriumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailijaKoeajot -10.11.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Harley Davidson Softail
VihtiHarley Davidson Softail
50 € -
Honda CBR
LempääläHonda CBR
350 € -
Aprilia Atlantic 500
NokiaAprilia Atlantic 500
50 € -
Harley Davidson Softail
LahtiHarley Davidson Softail
210 € -
Ktm Superduke 1290
MikkeliKtm Superduke 1290
400 € -
Givi
OuluGivi
100 €
LUETUIMMAT
-
Stubbin lausunto leviää maailmalla – Näin Kiina vastaa
Stubbin lausunto leviää maailmalla – Näin Kiina vastaa -
Ano Turtiaiseen ei ole saatu yhteyttä – Nyt pankki vei kodin
Ano Turtiaiseen ei ole saatu yhteyttä – Nyt pankki vei kodin -
Ensihoitajat tekivät karmean löydön Janne Puhakan kotoa ja pakenivat
Ensihoitajat tekivät karmean löydön Janne Puhakan kotoa ja pakenivat -
Miss Suomi Anni Harjunpää julkaisi itkuisen videon: Ero
Miss Suomi Anni Harjunpää julkaisi itkuisen videon: Ero -
PS:n Joakim Vigelius ja Sara Chafak: Yhteenotto somessa – "Älä sotke uskontoa maantieteeseen"
PS:n Joakim Vigelius ja Sara Chafak: Yhteenotto somessa – "Älä sotke uskontoa maantieteeseen" -
Hausmyllyn Enzo Pulkkisen syöpä on levinnyt - ”Enää ei ole tehtävissä mitään”
Hausmyllyn Enzo Pulkkisen syöpä on levinnyt - ”Enää ei ole tehtävissä mitään” -
Huomenna se tapahtuu: Lihamoukari iskee Suomeen
Huomenna se tapahtuu: Lihamoukari iskee Suomeen -
Mahdollinen alueloukkaus Suomenlahdella: Tämä tiedetään nyt
Mahdollinen alueloukkaus Suomenlahdella: Tämä tiedetään nyt