Can-Am Maverick Sport – Huvipuisto pyörillä
Can-Am Maverick Sport on nimensä veroinen peli. Se edustaa side-by-side mönkijöiden sporttisempaa laitaa.
Side-by-side mönkijät nostavat jatkuvasti suosiotaan. Se ei ole ihme, sillä erityisesti 80 km/h -traktoreiksi rekisteröitynä mönkkärit ovat varsin monikäyttöisiä kulkupelejä ja korvaavat joissain tapauksissa myös auton.
Maverick Sport on nimensä veroisesti sporttimalli, joka rakentuu 1000-kuutioisen V2-moottorin ympärille. Tehoa paketista irtoaa 95 hevosvoimaa, joten reilut 600 kiloa painava mönkijä ampaisee ärhäkästi liikkeelle. Koska huippuvauhtia kertyy vain noin 110 km/h, saadaan välityksillä tehtailtua varsin reippaasti suorituskykyä.
Paljonko kulkee?

Katukäytössä T3b-luokan Maverickilla saa ajaa 80 km/h, mikä tekee mönkijästä varsin monikäyttöisen pelin. Ero on yllättävän suuri verrattuna 60 km/h ja etenkin 45 km/h -malleihin. Kahdeksaakymppiä ajellessa matka edistyy huomattavasti ripeämmin. Ajamiseen vaaditaan kuitenkin B-kortti.
Kadulla Can-Am tuntuu hieman traktorimaiselta. Tehokas twini on äänekäs peli ja ohjaamossa ei juuri keskusteluja käydä silloin kun vedellään maantievauhteja. Etenkään ilman katettua hyttiä ja tuulilasia. Tuulilasi onkin ehdoton hankinta ja talvikäyttöä ajatellen myös lämpöhytti.
Parhaimmillaan maastossa
Maverick Sport on luonnollisesti parhaimmillaan maastossa. Tehokkaalla pelillä on ilo vedellä pitkiä sladeja hiekkatiellä, sillä voimaa riittää käytännössä sataseen asti. Tilanne on huomattavasti parempi kuin 60 km/h -lukemaan rajoitetuilla peleillä, joissa kulku loppuu juuri silloin kun se alkaa olla hauskaa.
Can-Amin alusta on erinomainen ja joustoa piisaa molemmissa päissä 300 millin verran. Hyvien joustovarojen ansiosta Maverick nielee maaston epätasaisuudet mukisematta ja vauhtia voi pitää yllä myös siellä mihin eivät edes maastoautot uskaltaudu.
Vetotavaksi voi tilanteesta riippuen valita joko taka- tai nelivedon. Hiekkatiellä ilottelussa kannattaa suosia takapotkua, sillä pitkät sladit jaksavat nostaa hymyn korviin joka kerta. Kovemmassa maastossa matkaa kannattaa suorittaa nelivedolla.
Can-Am Maverick Sport on laite, jonka ohjaksissa ei takuulla tule tylsää. Se yhdistelee ralliautomaisia piirteitä traktoriin ja erityisesti 80 km/h -versiona se on varsin monikäyttöinen peli. Ihan halpa se ei kuitenkaan ole, sillä perusversio kustantaa 23 000 euroa.
Tuomas Rajala
Kehuja: hauska ajettava, monikäyttöisyys, ominaisuudet hiekalla ja maastossa
Parantamisen varaa: kallis leikkikalu
Can-Am Can-Am Maverick Sport DPS 1000R T:
Also read
-
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas
Can-Am Maverick X RS Turbo RR – Turboahdettu elämystehdas -
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa
Can-Am Ryker 900 – kesäkelkka vailla vertaa -
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen
Can-Am Outlander 6x6 450 T – Kevyt ja kerkeä kuusipyöräinen -
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta
Can-Am Outlander 650 Pro – Entistä mukavampi työjuhta -
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun
Can-Am Outlander Max 450 – Kun hinta kohtasi laadun -
Can-Am Traxter – Koppimönkkäri vailla vertaa
Play video Can-Am Traxter – Koppimönkkäri vailla vertaa
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Harley-Davidson Panhead, Shovelhead
LemiHarley-Davidson Panhead, Shovelhead
580 € -
Yamaha
MustasaariYamaha
120 € -
BatWing
TohmajärviBatWing
150 € -
Kawasaki Zzr1400
JyväskyläKawasaki Zzr1400
200 € -
Suzuki Gsx-r
LapuaSuzuki Gsx-r
300 € -
Husqvarna 250
PornainenHusqvarna 250
950 €
MOST POPULAR
-
Voimakas ukkosrintama lähestyy – Täällä räiskyy
Voimakas ukkosrintama lähestyy – Täällä räiskyy -
Zelenskyiltä hurja väite Putinista – Asiantuntija: Tästä on kyse
Zelenskyiltä hurja väite Putinista – Asiantuntija: Tästä on kyse -
Elon Musk: Ruotsin kansa on kuolemaisillaan
Elon Musk: Ruotsin kansa on kuolemaisillaan -
Järkyttävä näky Laura Dahlmeierin ruumiista
Järkyttävä näky Laura Dahlmeierin ruumiista -
Pariisissa veitsi-isku, useita loukkaantunut
Pariisissa veitsi-isku, useita loukkaantunut -
Zelenskyiltä tiukka vastaus Iranin uhkaukseen – IL seuraa sotaa
Zelenskyiltä tiukka vastaus Iranin uhkaukseen – IL seuraa sotaa -
MT: Asuntomessujen taloista paljastui yllättävä puute
MT: Asuntomessujen taloista paljastui yllättävä puute -
Ozempic vaikuttaa miehen kuntoon järisyttävällä tavalla – ”Voi olla, että tulevaisuudessa paras hoito”
Ozempic vaikuttaa miehen kuntoon järisyttävällä tavalla – ”Voi olla, että tulevaisuudessa paras hoito”PLUS

