Kawasaki Z900RS – Voimaa vanhoissa kuorissa
Kawasaki Z900RS on ulkoa pehmeä, mutta sisältä kova. Rajun ruudikas moottori vie pastissia rivakasti.
Kawasakin uutuusmallit ovat keskittyneet viime vuosina nakumalleihin ja äärimmäisiin hypersporteihin. Nyt on aika retroilla, sillä Z900RS on uudelleenluenta 70-luvun superpyörä Z1:stä.
Miten retropyörä sitten rakennetaan nykypäivänä? No, otetaan pohjaksi olemassa oleva nakumalli ja tehdään sen pohjalle tyylikäs ja vanhan näköinen superpyörä. Z900RS:n kohdalla emomalli on nakusportti Z900.
Resepti on sellainen, jolla Kawasakilla voi olla käsissään hippunen kultaa. Ainakin Suomessa RS:n myynti on maahantuojan mukaan yllättänyt odotukset. Ja vastaavan saattaisi kuvitella tapahtuvan myös muualla.
Retron julkaiseminen ei sinänsä ole kovinkaan kummoinen temppu aikana, jolloin moottoripyörät eivät tunnu käyvän kaupaksi entiseen tapaan. Kaksipyöräiset eivät enää houkuttele uusia harrastajia, vaan myyntiä on saatava entisestä asiakaskunnasta. Siinä retroilulla on paikkansa.
Katso myytävät Kawasaki-moottoripyörät
Kawasaki Z900RS:n ostajakunta ei toki koostu vain 70-luvulla lapsuutta ja nuoruutta eläneistä, mutta toki sellaisella porukalla on syy kuolata Kawan perään. Uutuusmalli nimittäin nojaa vahvasti aikansa supertehokkaaseen katupyörään Z1:een, joka lienee ollut melko monen nuoren motoristin haavelistalla. Nyt haaveen voi toteuttaa, ja vieläpä hienolla pyörällä.
70-lukuinen saattaisi tuottaa pettymyksen

70-luvun pyörän tuominen nykypäivän liikenteeseen saattaisi tuottaa monelle pettymyksen. Vaikka moottorissa olisikin voimaa, syövät umpihuonot ajo-ominaisuudet ajamisen ilon. 70-luvun pyörissä ei nykymittareilla ollut jarruja, saati muitakaan ominaisuuksia.
Kawan modernissa retrossa on rajusti tehoa, hyvät jarrut, toimiva alusta ja ajoavustimet. Se näyttää vanhalle, mutta sisällä oleva tekniikka on uutta. Uusi tekniikka on saatu tungettua mukaan ilman sen kummempia ulkoisia kompromisseja.
Z900RS:n moottori on jumalaisen hieno. 950-kuutioinen motti kehittää 111 hevosvoimaa ja 98,5 Nm:n väännöt. Tämä erottaa sen suurimmasta osasta muita retroja, sillä suurin osa niistä on ponnettomia tuhnuja, jotka kellottavat dynossa hikiset 60 hepoa. Kawasaki on toista maata ja kaasunvaste on paikoin turhankin kiivas.
Voimakas moottori tekee Kawasakista ihan oikeasti omistamisen arvoisen moottoripyörän. Sillä voi hyvin käydä ilakoimassa moottoriradalle, kun lähes kaikilla muilla arvo jää lähinnä kahvilassa pyörähtämisen välineeksi.
Pyörän suorin kilpailija on BMW RnineT, joka on samaan tapaan suorituskykyinen retroilija. Bemari on kuitenkin useamman tonnin kalliimpi ja twininä hieman toisesta maailmasta.
Kawasakin kuori on pehmeä, mutta sisusta kova. Se ei näytä läheskään niin suorituskykyiseltä kuin todellisuudessa on. Ajomukavuudessa on pidemmille siivuille toivomisen varaa, sillä pehmeältä näyttävä penkki on melkoinen puuduttaja.
Katso Z900RS:n tarkempi videoarvio artikkelin alusta.
Tuomas Rajala
Kehuja: hieno moottori, viimeistelty ulkonäkö, teknisesti toimiva kokonaisuus
Parantamisen varaa: turhan kiihkeä kaasunvaste
Kawasaki Z Kawasaki Z900RS:
Also read
-
Kawasaki Z 650 RS – Rennompi retroherkku
Kawasaki Z 650 RS – Rennompi retroherkku -
Kawasaki Z 900 - Keskiluokan tehokuningas
Kawasaki Z 900 - Keskiluokan tehokuningas -
Keskiluokan nakuvertailu – Kawasaki Z900 & KTM 890 Duke R
Keskiluokan nakuvertailu – Kawasaki Z900 & KTM 890 Duke R -
Kawasaki Z H2 – THE SUPERNAKU
Kawasaki Z H2 – THE SUPERNAKU -
Kawasaki Z400 – Lisää lihaksia pikku-Zetalle
Kawasaki Z400 – Lisää lihaksia pikku-Zetalle -
Kawasaki Z 1000 – Rähinäpyörien kantaisä
Kawasaki Z 1000 – Rähinäpyörien kantaisä
-
Moottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnalla
UutisetMoottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnallaUutiset -26.05.2026 -
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Harley davidson
JuupajokiHarley davidson
1 800 € -
Yamaha XJR 1200
VantaaYamaha XJR 1200
300 € -
Yamaha V-max Carmo tehoboxi
MustasaariYamaha V-max Carmo tehoboxi
280 € -
Harley Davidson
JärvenpääHarley Davidson
10 € -
Honda GoldWing GL-1200
NokiaHonda GoldWing GL-1200
90 € -
Suzuki Ts
KolariSuzuki Ts
180 €
MOST POPULAR
-
Suora lähetys: Villit juhlat käynnissä Mantalla: ”Huomenna mä saikutan!”
Suora lähetys: Villit juhlat käynnissä Mantalla: ”Huomenna mä saikutan!” -
MM-kultaa! Konsta Helenius on Suomen sankari
MM-kultaa! Konsta Helenius on Suomen sankari -
Timo Jutilalta melkoista tekstiä
Timo Jutilalta melkoista tekstiä -
Jukka Jalonen ylistää yhtä Leijonien pelaajaa
Jukka Jalonen ylistää yhtä Leijonien pelaajaa -
Näin kultaleijonia juhlitaan – Helsingissä jättitapahtuma
Näin kultaleijonia juhlitaan – Helsingissä jättitapahtuma -
MM-historiaa! Leijonien pelaajilta ennennäkemätön temppu
MM-historiaa! Leijonien pelaajilta ennennäkemätön temppu -
Raivoa herättänyt sveitsiläinen parahti tappion jälkeen – ”Se on syvältä”
Raivoa herättänyt sveitsiläinen parahti tappion jälkeen – ”Se on syvältä” -
Katso video: Näin Marko ”Mörkö” Anttila repesi riemuun Suomen voitettua maailmanmestaruuden
Katso video: Näin Marko ”Mörkö” Anttila repesi riemuun Suomen voitettua maailmanmestaruuden

