KTM 1190 Adventure – Allrounderien räyhähenki
1190 Adventure jatkaa siitä mihin edellinen kehitysversio jäi. Uudistuslistalta löytyy mm. ABS-järjestelmä, tehokkaampi kone ja luistonesto.
KTM ja BMW ovat dominoineet isojen adventure-pyörien markkinoita jo lähes vuosikymmenen. Kaksikko on kilpaillut rinta rinnan allroundereiden herruudesta muiden jäädessä altavastaajiksi tai kuriositeeteiksi.
Kaudelle 2013 uudistunut R1200GS otti adventure-kuninkaan viitan harteilleen selkeästi, mutta KTM ei jäänyt tuleen makaamaan, vaan päivitti BMW:n imussa oman täsmäaseensa. Mallinimeksi vaihtui koneen koon mukaan 1190 Adventure.
Päivityksen myötä kone kasvatettiin 1200-kuutioiseksi ja samalla siitä tuli markkinoiden toiseksi tehokkain iso adventure. Edelle yltää vain Ducati Multistrada, jonka twini kehittää tasan 150 hevosvoimaa, KTM:n jäädessä jälkeen kahdella hevosella.
Ärhäkkää kyytiä

Tehoa on kuitenkin pahimpaan kilpailijaan – BMW R1200GS:ään – verrattuna reilut 20 hevosvoimaa lisää. Se tekee KTM:stä kilpailijaansa huomattavasti ärhäkämmän laitteen.
Adventure-maailma ei varsinaisesti ole luokka, jossa kilpaillaan maksimitehoilla, vaan hyvällä ajettavuudella jokaisella alustalla ja jokaisessa tilanteessa. Siitä huolimatta ei käy kieltäminen, etteikö supersport-pyörän lailla räyhäävä KTM puhuttelisi tehoreservillään.
1190 Adventuren 2-sylinterisen V-koneen murina on miehekästä ja koeajopyörä on varustettu kaiken lisäksi Akrapovicin täysputkistolla. Se tekee vakionakin miehekkäistä pakoäänistä astetta rouheammat.
Samalla lainsäädännön takia tukkoon kaitsitusta koneesta saadaan irti muutama hevosvoima lisää. Vakiopiipullakin kone tarjoaa käskijälleen rivakat kyydit. KTM on ärhäkkä laite, jossa voimaa piisaa enemmän kuin tarpeeksi.
Neljä ajotilaa
Elektroniikkapuoli on kokenut mittavia parannuksia ja uudessa Adventuressa on myös mahdollista säätää koneen luonnetta ajotavan mukaan. Ajotiloja on neljä, joista kaksi on tehty asfaltille, yksi sadekelille ja yksi hiekalle.
Ajotilat vaikuttavat luistonestoon, konetehoon, ruiskun reagointiin ja ABS-järjestelmään. Lisäksi melkein kaikkia edellä mainittuja on mahdollista säätää itselleen mieleiseksi jokaisessa ajotilassa erikseen.
Yksi asia muuten erinomaisessa koneessa häiritsee. V-muodostelmassa oleva twini antaa kuskille melkoiset tärinät. Erityisesti alakierroksilla tärinä on melkoinen ja KTM:llä tekeekin mieli ajaa koko ajan astetta kovemmalla kierrosluvulla.
Edelliseen malliin verrattuna KTM:n kohdalla on tapahtunut paljon, vaikka pyörä muistuttaakin ulkoisesti edeltäjämalliaan. Merkittävimpiä uudistuksia ovat ABS-järjestelmä ja sähköinen alustan säätö, joiden ansiosta se kilpailee paremmin mm. BMW:n ison Gessun kanssa.
Sähköisesti säätyvä alusta
Alustassa on kolme eri asentoa, sport, street ja comfort. Niiden vaikutus alustan tuntumaan on valitettavan vähäinen, varsinkin kun sitä vertaa vaikka BMW:n vastaavaan järjestelmään. Suuremmin säädön huomaa silloin kun alustan jäykkyyttä säädetään lastin mukaan.
Alusta on silti hyvä ja johdonmukainen. Se herättää kuskissa välittömän luottamuksen, sillä jousitus toimii hyvin sporttisessa mutka-ajossa, maantiellä ja pomppuisella soratiellä. Adventure-luokalle nykyään leimallinen ominaisuus, eli mutka-ajon helppous on läsnä myös KTM:ssä.
Itse asiassa Kotari on hyvin samalla viivalla R1200GS:n kanssa, sillä molemmilla pyörillä voi osaava kuski jättää taakseen useampiakin supersport-pyöriä. Tehosta ja ajo-ominaisuuksista homma ei takuulla jää kiinni.
KTM 1190 Tekniset tiedot:
LUE MYÖS
-
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias -
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö -
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi -
KTM 890 Duke R – Nakutykki
KTM 890 Duke R – Nakutykki -
KTM 390 Adventure – Pieneen seikkailunnälkään
KTM 390 Adventure – Pieneen seikkailunnälkään -
KTM 1290 SuperDuke R – Törkytehdas
Katso video KTM 1290 SuperDuke R – Törkytehdas
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Triumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailija
KoeajotTriumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailijaKoeajot -10.11.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Kawasaki Zx6r
OuluKawasaki Zx6r
1 000 € -
Suzuki GSX-R 600
HyvinkääSuzuki GSX-R 600
130 € -
Suzuki GSX-R
HyvinkääSuzuki GSX-R
60 € -
Harley Davidson VRSC
RaaseporiHarley Davidson VRSC
123 € -
Kawasaki Kx
SomeroKawasaki Kx
Ei hinnoiteltu -
Kawasaki KX
SomeroKawasaki KX
Ei hinnoiteltu
LUETUIMMAT
-
Heikki Mälkiä on kuollut
Heikki Mälkiä on kuollut -
Viime yön valtava tulipalo tuhosi Johannan elinkeinon – ”Toimeentulo meni tässä”
Viime yön valtava tulipalo tuhosi Johannan elinkeinon – ”Toimeentulo meni tässä” -
Kuolleeksi luultu Yuleidy, 15, nousi istumaan arkusta kesken hautajaisten
Kuolleeksi luultu Yuleidy, 15, nousi istumaan arkusta kesken hautajaisten -
Esiintyjä riisuutui yläosattomaksi pikkulasten edessä Särkänniemessä – ”Järkytti ja järkyttää edelleen”
Esiintyjä riisuutui yläosattomaksi pikkulasten edessä Särkänniemessä – ”Järkytti ja järkyttää edelleen” -
Suomen kartta hehkuu keltaisena – Varoitusalue laajeni
Suomen kartta hehkuu keltaisena – Varoitusalue laajeni -
Taas uusi Putin-kohu Trumpin sisäpiirissä
Taas uusi Putin-kohu Trumpin sisäpiirissä -
15-vuotias putosi mastosta ja kuoli – Näin kävi kavereille
15-vuotias putosi mastosta ja kuoli – Näin kävi kavereille -
Heräsivätkö suomalaiset viimeinkin tähän valheeseen? ”Ei ole olemassa, ei ole koskaan ollutkaan”
Heräsivätkö suomalaiset viimeinkin tähän valheeseen? ”Ei ole olemassa, ei ole koskaan ollutkaan”

