KTM 1290 SuperDuke R – Törkytehdas
KTM 1290 SuperDuke R on aiempaa tehokaampi, kevyempi ja ketterämpi. Se on naku, jonka ajaminen on lähes pelottava kokemus.
KTM:n ultimaattinen nakupyörä SuperDuke R on saanut uudistuksessa lisää tehoa ja pudottanut kiloja. Teho-paino -suhde on lähellä hevosvoima per kilo -osastoa, mikä kertoo suorituskyvyn olevan kohdallaan.
Uudistunut SuperDuke on entistä raivokkaampi ja ketterämpi. Vaikka painoa on pudonnut vain kuusi kiloa ja tehoakin on tullut muutamia hevosia lisää, on yhteisvaikutus suurempi mitä voisi kuvitella.
KTM tuntuu käytökseltään ja painoltaan enemmän keskiluokan nakupyörältä kuin järkälemäiseltä superpyörältä. Syy tähän piilee kevyemmässä rakenteessa, sporttisemmassa ajoasennossa ja jäykemmässä rungossa. 1290 ohjautuu mutkiin todella terävästi ja kevyesti. Ajaessa ei uskoisi, että alla on tämän luokan mörköpyörä.
Myös elektroniikkaa on paranneltu entisestään. Ajotiloja on tätä nykyä viisi: rain, street, sport, performance ja track. Rain ajotilassa kaasunvaste on pehmeä ja teho rajoitettu 100 hevosvoimaan. Streetillä käytössä on jo koko tehoreservi, mutta kaasunvaste on katukäyttöön paremmin soveltuva.
Jo sport-ajotilassa menoa sitten piisaakin aivan tajuttomasti. Performancea ja trackia kadulla ei kyllä suoraan sanoen tarvitse, sillä sportillakin voimaa ja vääntöä on suorastaan kammottava määrä.
180 hv + 189 kg = The Beast

180 hevosvoimaa, 140 Nm ja 189 kg. Lukemat kertovat mistä hommassa on kyse. 1300-kuutioisesta V2-koneesta irrotetaan niin tajuton määrä voimaa, että sitä on käytännössä missä tahansa aivan liikaa. Koko voimapotentiaalin hyödyntäminen on sekä kadulla että pienemmillä moottoriradoilla mahdotonta.
KTM 1290 SuperDuke R on moottoripyörä, jollaisen valmistamiselle ja myymiselle on oikeasti mahdotonta löytää järkiperäisiä syitä. Mutta silti se on aivan vastustamattoman hieno kaksipyöräinen. Typerän tehokas ja ketterä naku ei tunnu sopivan mihinkään ja samaan aikaan kaikkialle.
Kotarissa on niin reippaasti voimaa, että se on paikoin pelottavaa. Voiman määrä houkuttelee kuskia jatkuvasti ottamaan pyörästä kaiken irti, mutta kaasun kääntäminen näyttää, ettei voiman kanssa ole leikkimistä. Se ei nimittäin lopu kesken millään.
Kaikilla herkuilla
SuperDuke edustaa elektroniikaltaan prätkämaailman huippua, sillä elektroniikkapaketista löytyy luistonesto, keulimisenesto, kaarre- ja supermoto-ABS:t, molempiin suuntiin toimiva shifteri, vakionopeudensäädin ja säädettävät ajotilat. Lisäksi sen voi parittaa yhteen älypuhelimen kanssa.
Myös alusta on täysin säädettävissä ja WP:n pamput ovat niin edessä kuin takana huippuluokkaa. Samoin jarrut. Ne ovat Brembon Stylemat, eli käytännössä parasta mitä prätkämaailmassa on tällä haavaa tarjota. Kuinkas muutenkaan.
1290 SuperDuke R taistelee tosissaan markkinoiden rajuimman nakupyörän tittelistä. Haastajina toimivat mm. Ducati V4 Streetfighter ja Aprilia Tuono. Mutta V2-koneella varustettu moottoripyörä on tässäkin seurassa nimensä veroinen: The Beast.
Katso myös videoarvio jutun alussa.
Tuomas Rajala
Kehuja: järjetön suorituskyky, ketterä käytös mutkatiellä, alusta ja jarrut, elektroniikka
Parantamisen varaa: hyvää ei saa halvalla
KTM 1290 KTM 1290 SuperDuke R:
LUE MYÖS
-
KTM 1290 Super Duke GT – Supersport-tourer
KTM 1290 Super Duke GT – Supersport-tourer -
KTM 1290 Super Adventure – Sorateiden riiviö
Katso video KTM 1290 Super Adventure – Sorateiden riiviö -
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias -
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö -
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi -
KTM 890 Duke R – Nakutykki
KTM 890 Duke R – Nakutykki
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Triumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailija
KoeajotTriumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailijaKoeajot -10.11.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Honda 1979-1982 Honda CB750
NurmijärviHonda 1979-1982 Honda CB750
750 € -
Akrapovic Husqvarna 701, KTM 690, GasG
VantaaAkrapovic Husqvarna 701, KTM 690, GasG
600 € -
Yamaha FJ1100
OuluYamaha FJ1100
Ei hinnoiteltu -
Ducati,Aprilia, Honda,Suzuki
PornainenDucati,Aprilia, Honda,Suzuki
680 € -
Anturi Digitaalinen
HaukipudasAnturi Digitaalinen
25 € -
Muu merkki Muu malli
UlvilaMuu merkki Muu malli
100 €
LUETUIMMAT
-
19-vuotias surmasi tukiperheen äidin, 62 – Mielentilatutkimus valmistui
19-vuotias surmasi tukiperheen äidin, 62 – Mielentilatutkimus valmistui -
Varoitus Britannialle – "Isku on väistämätön"
Varoitus Britannialle – "Isku on väistämätön" -
Mette-Marit poistui sairaalasta – Haraldin tilanne edelleen heikko
Mette-Marit poistui sairaalasta – Haraldin tilanne edelleen heikko -
Uutta tietoa Saksan koulusurmasta – Liittyy lähisuhdeväkivaltaan
Uutta tietoa Saksan koulusurmasta – Liittyy lähisuhdeväkivaltaan -
Fazer teki radikaalin muutoksen – Lukijat tyrmäävät: ”En osta enää”
Fazer teki radikaalin muutoksen – Lukijat tyrmäävät: ”En osta enää” -
Seiska: TIS-Carlokselle syytteet Annimari Kortteen pahoinpitelystä
Seiska: TIS-Carlokselle syytteet Annimari Kortteen pahoinpitelystä -
Media: Trumpin kauppasota löi kapuloita Stubbin suunnitelmiin
Media: Trumpin kauppasota löi kapuloita Stubbin suunnitelmiin -
Nyt pamahti! Keihään ihmemieheltä massiivinen heitto
Nyt pamahti! Keihään ihmemieheltä massiivinen heitto

