Nettimoton Roadtrip – Ratakärpästä metsästämässä
Heinäkuun sateet väistyivät tieltä kun Nettimoton testiporukka suuntasi karavaaninsa kohti kotimaisia moottoriratoja.
Suomi on moottoriurheilumaa, vaikka sitä ei sosiaalista tai perinteistä mediaa seuraamalla heti uskoisi. Kaukana ovat ne ajat, jolloin suomalaiset rallikuskit olivat suuria sankareita ja kisakuskin ura jokaisen pikkupojan haave.
Saman asian joutuu toteamaan myös siinä vaiheessa kun keskustelee suomalaisten moottoriratojen yrittäjiä jututtaessa. Moottoriurheilu on jatkuvasti sellaisessa vastatuulessa, että on suorastaan ihme, että omistajat nukkuvat öisin.
Moottoriradan omistajan arkea ovat lukuisat oikeusjutut, viranomaisten kanssa vääntäminen ja vakava taloudellinen riski. Silti kotimaassamme on kourallinen moottoriratoja, jotka kestävät vertailun kansainvälisiin ratoihin.
Vajaan viikon mittaisen reissun aikana oli ilahduttavaa huomata, kuinka paljon intohimoa ja rakkautta lajiin omistajakunnassa oikein on. Järjettömästä lainsäädännöstä huolimatta ratayrittäjät haluavat tarjota moottoriurheiluharrastajille elämyksiä ja mahdollisuuden kartuttaa taitojaan.
Harvan harrastuksen parissa on tullut koettua yhtä lämmintä ja avuliasta vastaanottoa kuin moottoriradoilla. Kyräilyn tilalla on iso kasa yhteen hiileen puhaltamista ja puhdasta auttamisen halua.
Radoilla omat luonteenpiirteensä

Nettimoton toimituskunnalle syntyi kesän alussa idea kotimaan suurimpien moottoriratojen kiertämisestä yhden viikon aikana. Kohteeksi valikoituivat asemansa vakiinnuttaneet Ahvenisto, Alastaro, Kemora, Botniaring ja Motopark. Aikaa rupeamalle varattiin viisi päivää, joten ohjelmaa tulisi riittämään.
Moottoriurheiluharrastajan näkökulmasta Suomi on erinomainen paikka harrastaa radalla päristelyä, vaikka moottoripuistoja onkin ymmärrettävästä syystä rajallinen määrä. Radat poikkeavat toisistaan ja jokaisella on omat luonteenpiirteensä.
Reissu tehtiin harrastajien vinkkelistä ja ammattilaisen näkökulma poikkeaa varmasti amatöörin ajatuksista. Tarinan yhtenä ajatuksena onkin laskea tavallisen harrastajan rimaa lähteä kokeilemaan oman pyöränsä rajoja ja potentiaalia moottoriradalla.
Kotimaisten ratojen kartoittamisen lisäksi reissun ajatuksena oli vertailla kolmea markkinoilla olevaa supersportia. Kaksi näistä edustivat alan ehdotonta huippua, sillä BMW S1000RR ja Yamaha R1 ovat markkinoiden parhaita superpyöriä. Mustana hevosena reissulla toimi vuoden 2013 Honda CBR1000RR, joka edustaa perinteisempää superpyörämaailmaa.
Kolmen superpyörän ja viiden moottoriradan vertailusta syntyi viiden vuorokauden mittainen road trip, joka puristettiin 20 minuutin videoksi.
Tuomas Rajala
Also read
-
BMW R 1250 GS – 40 vuotta seikkailua
BMW R 1250 GS – 40 vuotta seikkailua -
BMW S1000R – Nakutykki Baijerista
BMW S1000R – Nakutykki Baijerista -
BMW R18 First Edition – Taideteos kahdella pyörällä
BMW R18 First Edition – Taideteos kahdella pyörällä -
BMW S1000RR – Astetta ratakireämpään suuntaan
BMW S1000RR – Astetta ratakireämpään suuntaan -
BMW S1000XR – Sporttiadventuren pehmeämpi olemus
BMW S1000XR – Sporttiadventuren pehmeämpi olemus -
BMW R 1250 R – Entistäkin rouheampi roadster
BMW R 1250 R – Entistäkin rouheampi roadster
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
KTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
JyväskyläKTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
63 € -
KTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
JyväskyläKTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
799 € -
KTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
JyväskyläKTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
689 € -
BMW R1150
SeinäjokiBMW R1150
50 € -
Bmw R1150
SeinäjokiBmw R1150
50 € -
Ducati Diavel
TuusulaDucati Diavel
3 000 €
MOST POPULAR
-
Miljonääri Henry Aflecht teki kovan päätöksen: ”Näin vietiin vasureilta aseet!”
Miljonääri Henry Aflecht teki kovan päätöksen: ”Näin vietiin vasureilta aseet!” -
Mies kuoli pudottuaan parvekkeelta Vantaan Tikkurilassa
Mies kuoli pudottuaan parvekkeelta Vantaan Tikkurilassa -
Jarkko hankki 100 000 euron tutkinnon ja katuu: ”Olen aivan pohjalla”
Jarkko hankki 100 000 euron tutkinnon ja katuu: ”Olen aivan pohjalla” -
Pojan ruumis löytyi Helsingistä – Surun musertamalta perheeltä kovia syytöksiä viranomaisista
Pojan ruumis löytyi Helsingistä – Surun musertamalta perheeltä kovia syytöksiä viranomaisista -
Ex-poliisi Arttu Kilpeläiseltä koruton arvio Ella Variksen tapauksesta
Ex-poliisi Arttu Kilpeläiseltä koruton arvio Ella Variksen tapauksesta -
Suomalaismies piileskeli viranomaisilta vuosia – Syytteet törkeistä rikoksista vanhenivat
Suomalaismies piileskeli viranomaisilta vuosia – Syytteet törkeistä rikoksista vanhenivat -
Kommentti: Varo! Näin suomalaisia huijataan Tallinnassa
Kommentti: Varo! Näin suomalaisia huijataan Tallinnassa -
Dosentti varoittaa viranomaisia ja kansalaisia: Terveetkin joutuvat teholle, kuolleisuus nousee välittömästi
Dosentti varoittaa viranomaisia ja kansalaisia: Terveetkin joutuvat teholle, kuolleisuus nousee välittömästi