Intermot-messuraportti: Uutuusmalleja vuodelle 2013
Suuri yleisö pääsi ensimmäistä kertaa näkemään tulevan kauden moottoripyöräuutuuksia lokakuussa Saksassa pidetyillä Intermot-messuilla. Uutuudet ovat jo pari viime vuotta olleet kortilla ja sama meno tuntuu jatkuvan edelleen.
Maailmanlaajuisesti heikko taloustilanne on puraissut myös ja erityisesti moottoripyöräalaa, joka on viimeiset vuodet ollut ainakin Euroopassa kriisissä. Uusia pyörämalleja julkaistaan kitsaasti ja heikot myyntiluvut ovat pakottaneet pyörätehtaat etsimään uusia asiakasryhmiä mm. prätkämäisillä skoottereilla.
Järkipyöräsuuntaus on edelleen voimissaan, mutta onneksi uskaliaimmat valmistajat tajuavat ottaa huomioon myös jyrkempien laitteiden ystävät. Vuoden 2013 sana on ehdottomasti monikäyttöisyys ja seikkailuhenkisyys.
Uusi versio Gessusta

Yhden messujen suurimmista kuhinoista sai aikaiseksi BMW:n modernin klassikon asemaan nousseen R1200GS:n uusi kehitysversio. 30 vuotta adventure-luokan suunnannäyttäjänä toiminut pyörä uudistettiin perinpohjaisesti ensi kaudelle.
Uuden ”Gessun” parannuksiin kuuluvat mm. uusi ilma/neste –jäähdytteinen moottori, lisääntynyt huipputeho, uusi ulkonäkö, elektronisten kaasuläppien mukanaan tuomat ajomoodit ja anti-hopping –kytkin. Ajomoodit tosin ovat saatavissa pyörään vain lisävarusteena.
Näillä uudistuksilla R1200GS jatkanee edellisen kehitysversion menestystä. Paineet ovat kovat, sillä edellistä GS-mallia kaupattiin maailmanlaajuisesti yli 170 000 kappaletta, mikä on yhdelle pyörämallille kova lukema.
Seikkailugenreen panostetaan myös Ducatin leirissä. Italialaisvalmistajan ainoat uutuusmallit Kölnin messuilla löytyivät Multistrada-tuoteperheestä. Erinomaista edeltäjämallia on paranneltu tulevalle kaudelle mm. uusien ABS-jarrujen, uudistetun ulkonäön ja uuden Testastretta-moottoriversion voimin.
KTM:n Adventuret uudistuvat
Myös KTM on tosissaan mukana adventure-osastolla, sillä pitkän historian omaavat 1190 Adventure ja Adventure R uudistuvat. Itävaltalaisvalmistaja tuo mallinsa 2000-luvulle rytinällä, sillä pyörät on ensimmäistä kertaa varustettu ABS-jarruilla.
Jarrujen lisäksi KTM:istä löytyy säädettävä WP-iskunvaimennus, sekä ride-by-wire –kaasu. LC8-moottori on edelleen kaksisylinterinen ja tehoa 1200-kuutioinen pata tuottaa 150 hevosvoimaa, mikä on luokassaan kova lukema.
Myös Honda sekoittaa seikkailupyöräpakkaa omalla CRF450 Rally –uutuusmallillaan. Alle 500-kuutioinen seikkailupyörä ei kuitenkaan paini samassa sarjassa 1200-kuutioisten järkäleiden kanssa, mutta Honda löytänee kannattajansa kevyempien pyörien ystävistä.
Onneksi myös isojen pyörien rintamalla tapahtuu. Matkapyörämarkkinoilla vuosi 2013 on uutuuksien puolesta Yamahan ja Triumphin kauppa. Trumppa tuo markkinoille kaksi uutta Trophy-mallia ja Yamaha uuden FJR1300-malliston.
FJR1300A haastaa matkasohvat
Yamahan perinteikäs matkapyörämalli kokee evoluution, kun markkinoille tulee ensi kaudeksi kaksi uutta FJR:ää. Ne kantavat nimiä FJR1300A ja FJR1300AS. Jälkimmäisessä hyödynnetään automaattitekniikkaa, sillä vaihteet voi polkea sisään kytkinkahvaa käyttämättä. Näiden lisäksi uutta on ulkonäkö ja parannettu luistonesto.
Trophyn ja Tiger Explorer XC:n lisäksi Triumphin leiristä tuulee uuden Street Triplen muodossa. Malleja on tuttuun tapaan kaksi, joista varustellumpi kantaa R-lisämerkintää. 675-kuutioinen kone on ennallaan, mutta pyörä on joutunut laihdutuskuurille, jonka tuloksena kokonaispainoa on 7 kiloa vähemmän.
Keveyden lisäksi Street Triple on entistä komeampi ulkoisesti ja alustaa on parannettu edellisestä mallista. Painopistettä on laskettu paremman käsiteltävyyden saavuttamiseksi ja homma viety niin pitkälle, että jopa äänenvaimentimet on laskettu takaa pyörän sivulle.
Klassisempia linjoja noudateltiin Hondan toisella uutuusmallilla. Kaudelle 2013 tuodaan on retromalli CB1100. Pyörä pohjautuu 60- ja 70-luvun taitteen CB750:een eli Tuuttiin. Retromallissa esikuvaansa enemmän kuutioita ja ajettavuutta, mutta ulkonäkö viittaa entisaikoihin.
Also read
-
BMW R 1250 GS – 40 vuotta seikkailua
BMW R 1250 GS – 40 vuotta seikkailua -
BMW R18 First Edition – Taideteos kahdella pyörällä
BMW R18 First Edition – Taideteos kahdella pyörällä -
BMW R 1250 R – Entistäkin rouheampi roadster
BMW R 1250 R – Entistäkin rouheampi roadster -
Ensitestissä uusi BMW R1250GS
Ensitestissä uusi BMW R1250GS -
BMW R nineT Urban G/S – Esi-Gessun jalanjäljissä
BMW R nineT Urban G/S – Esi-Gessun jalanjäljissä -
BMW R 1200 R – Herrasväen nakusportti
BMW R 1200 R – Herrasväen nakusportti
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
KTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
JyväskyläKTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
63 € -
KTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
JyväskyläKTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
799 € -
KTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
JyväskyläKTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
689 € -
BMW R1150
SeinäjokiBMW R1150
50 € -
Bmw R1150
SeinäjokiBmw R1150
50 € -
Ducati Diavel
TuusulaDucati Diavel
3 000 €
MOST POPULAR
-
Miljonääri Henry Aflecht teki kovan päätöksen: ”Näin vietiin vasureilta aseet!”
Miljonääri Henry Aflecht teki kovan päätöksen: ”Näin vietiin vasureilta aseet!” -
Mies kuoli pudottuaan parvekkeelta Vantaan Tikkurilassa
Mies kuoli pudottuaan parvekkeelta Vantaan Tikkurilassa -
Jarkko hankki 100 000 euron tutkinnon ja katuu: ”Olen aivan pohjalla”
Jarkko hankki 100 000 euron tutkinnon ja katuu: ”Olen aivan pohjalla” -
Pojan ruumis löytyi Helsingistä – Surun musertamalta perheeltä kovia syytöksiä viranomaisista
Pojan ruumis löytyi Helsingistä – Surun musertamalta perheeltä kovia syytöksiä viranomaisista -
Ex-poliisi Arttu Kilpeläiseltä koruton arvio Ella Variksen tapauksesta
Ex-poliisi Arttu Kilpeläiseltä koruton arvio Ella Variksen tapauksesta -
Suomalaismies piileskeli viranomaisilta vuosia – Syytteet törkeistä rikoksista vanhenivat
Suomalaismies piileskeli viranomaisilta vuosia – Syytteet törkeistä rikoksista vanhenivat -
Kommentti: Varo! Näin suomalaisia huijataan Tallinnassa
Kommentti: Varo! Näin suomalaisia huijataan Tallinnassa -
Dosentti varoittaa viranomaisia ja kansalaisia: Terveetkin joutuvat teholle, kuolleisuus nousee välittömästi
Dosentti varoittaa viranomaisia ja kansalaisia: Terveetkin joutuvat teholle, kuolleisuus nousee välittömästi

