Adventure-vertailu – Ducati Multistrada & Triumph Tiger Explorer
Multistrada ja Tiger Explorer ovat molemmat isoja adventurepyöriä. Siihen ne yhtäläisyydet oikeastaan loppuvatkin.
Isojen adventure-pyörien markkinat ovat paisuneet kuin pullataikina. Viimeisen viiden vuoden aikana malleja on tullut liukuhihnalta malleja erityisesti eurooppalaisvalmistajilta. Nettimoton vertailussa kauden 2016 uutuuskaksikko Ducati Multistrada ja Triumph Tiger Explorer.
Vaikka Ducati ja Triumph edustavat samaa genreä, lähestyvät ne sitä hyvin erilaisista näkökulmista. Siinä missä Multistrada on hienostunut ja sporttinen on Tiger Explorer karkea ja raskas.
Triumph Tiger Explorer sai ensi-iltansa vuonna 2012. Tuolloin isojen adventure-pyörien genre oli vielä hieman lapsen kengissä, joten Trumpan uutuus herätti runsaasti ihastusta erityisesti aggressiivisella muotoilullaan.
Nyt menossa on uusittu painos, joka perustuu edelleen 1200-kuutioisen kolmisylinteriseen pataan. Uutuus tuottaa 139 hevosvoiman tehot ja väkevän 123 Nm:n väännön. Se majailee 6000 kierroksen tuntumassa, joten juurevuutta on tarjolla mukavasti.
Tehossa Triumph ei kilpaile Ducatin kanssa, sillä Multistradan DTV-tekniikalla varustettu Testastretta lämää tiskiin 160 hevosen tehot. Kun vääntöä on 134 Nm, jättää Multsari Explorerin nuolemaan tassujaan.
Ducati vie pelin

Ducatin puolella on myös paino, sillä Multistrada Enduro painaa 224 kiloa siinä missä Trumppa 258 kg. Pelkät numerot eivät tee oikeutta, sillä oikeassa elämässä painoeroa tuntuu olevan sata kiloa Ducatin hyväksi. Multistrada on kevyt käsiteltävä jokaisessa ajotilanteessa.
Ducati Multistrada Enduron voisi sanoa olevan parempi moottoripyörä lähes jokaisella osa-alueella. Se on tehokkaampi, ketterämpi, kauniimpi, ja monikäyttöisempi. Sen vieminen hiekalla ja maastossa helpompaa ja mutkatiellä se painaa Triumphia pataan sata-nolla.
Varusteiden ja tekniikan suhteen kaksikko kamppailee melko rinta rinnan, sillä molemmista löytyy säädettävät moottorikartat, ABS-jarrut, sähkösäätöinen alusta, vakionopeudensäädin ja säädettävä pleksi. Molemmilla on siis ilo tehdä pitkääkin matkaa mukavasti.
Oikeastaan ainoa todellinen valtti Triumph Tiger Explorerin suhteen on hinnoittelu. Explorer XCa maksaa 25 000€ ja Multistrada Enduro tasan 30 000€. Viiden tonnin erotus kuulostaa suurelta, mutta sillä hinnalla myös saa paljon. Kysymys onkin siitä, arvostaako ostaja säästettyä viittä tonnia vai ajonautintoa.
Katso artikkelin alussa olevasta vertailuvideosta kuinka Triumph pärjää Ducatin rinnalla.
Tuomas Rajala
Also read
-
Ducati Multistrada V4 S – Mestaripiirros
Ducati Multistrada V4 S – Mestaripiirros -
Ducati Multistrada 1260 Enduro – Ujosti maastoisempi velikulta
Ducati Multistrada 1260 Enduro – Ujosti maastoisempi velikulta -
Ducati Multistrada 950 S – todellinen moniosaaja
Ducati Multistrada 950 S – todellinen moniosaaja -
Ducati Multistrada – Hypertekninen seikkailija
Ducati Multistrada – Hypertekninen seikkailija -
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni -
Ducati DesertX – Aavikon kuningas
Ducati DesertX – Aavikon kuningas
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Kawasaki KMX
TornioKawasaki KMX
150 € -
Kawasaki KX 500
SallaKawasaki KX 500
500 € -
Samurai cross 125cc
KokemäkiSamurai cross 125cc
100 € -
KTM
ÄänekoskiKTM
899 € -
Staattori Yamaha WR ja TZR
NurmijärviStaattori Yamaha WR ja TZR
50 € -
Suzuki B-king
SipooSuzuki B-king
600 €
MOST POPULAR
-
Siperian ilmasto Suomeen? Kauhuskenaario lähempänä kuin luullaan
Siperian ilmasto Suomeen? Kauhuskenaario lähempänä kuin luullaan -
Bensiini 3 euroa litralta – Ei hinnoitteluvirhe
Bensiini 3 euroa litralta – Ei hinnoitteluvirhe -
Tyhjää on – Timo Jutila on ymmällään
Tyhjää on – Timo Jutila on ymmällään -
Vaarallinen tilanne Suomenlahdella – Viro ei uskalla puuttua
Vaarallinen tilanne Suomenlahdella – Viro ei uskalla puuttua -
Ruokatehdas laittaa lapun luukulle
Ruokatehdas laittaa lapun luukulle -
Daniel, 29, sai Youtubelta hälyttävän ilmoituksen – Tämä on tilanne nyt
Daniel, 29, sai Youtubelta hälyttävän ilmoituksen – Tämä on tilanne nyt -
Teemu Keskisarja laittoi erikoisen show'n pystyyn eduskunnassa
Teemu Keskisarja laittoi erikoisen show'n pystyyn eduskunnassa -
Tapparan lipputilanne näyttää edelleen karulta
Tapparan lipputilanne näyttää edelleen karulta