MV Agusta Brutale 800: Etupyörän nostattaja
MV Agusta nakumallisto täydentyy vihdoin keskiluokan pyörällä. Brutale 800 yhdistää 1000-kuutioisen tehot ja kuusisatasen keveyden.
MV Agusta on tehnyt melkoisen vakuuttavaa kehitystyötä pyörämallistonsa kanssa. Tehdas on suoltanut markkinoille toinen toisensa jälkeen tinkimättömämpiä laitteita, mikä vaatii moottoripyörämyyntien heilahdellessa uskallusta.
Samaan aikaan monet muut pyörämerkit ovat unohtuneet luomaan pyöriä, jotka tavoittelevat uusia kohderyhmiä entistä laimeammilla tuotteillaan. MV Agusta ei siis halua kosiskella helppojen maxiskoottereiden, vaan tehokkaiden moottoripyörien ystäviä.
800-kuutioinen Brutale täydentää MV Agustan entisestään muhkeaa nakupyörävalikoimaa. Sen lisäksi Brutale-sarjasta löytyvät 1090- ja 675-kuutioiset nakut, joiden ideologiaa lainataan myös Brutale 800-malliin.
Lisää kuutioita kiitos

Kone on 675-kuutioisen tavoin 3-sylinterinen ja pohjautuu samaan erinomaiseen voimanlähteeseen kuin pikkuveljensä. Iskutilavuutta on kuitenkin kasvatettu huipputehon ja erityisesti paremman vääntömomentin toivossa.
Ja lisääntynyt voimantunne ei suinkaan jää pelkäksi toiveeksi. Kolmemukinen Brutale omaa uskomattoman hienon väännön ja tehon. Sen sarvissa on hankala uskoa ajavansa ”ainoastaan” 800-kuutioisella moottoripyörällä.
Sama epäusko jatkuu kun vilkaisee Brutalen rekisteriotetta, jossa lukee tehon kohdalla 125 hv ja vääntösarakkeessa puolestaan 81 Nm. Tehot eivät nimittäin kuulosta kovin kummoisilta, mutta todellisuus on sarviin tartuttaessa toinen. Brutale 800 nimittäin nostaa etutassua pelkällä kaasulla vielä nelosvaihteellakin.
Etutassu ilmassa jatkuvasti
Voimantunne on todellakin uskomaton. Kolme sylinteriä kehittävät tehoreservin, joka ei todellakaan jätä kylmäksi. Lyhyehköt välitykset ja pieni akseliväli tekevät käytöksestä ketterää ja räväkkää, mutta ne aiheuttavat myös sen, että etupyörää on mahdoton pitää asfaltin pinnassa.
Erityisesti luistonesto täysillä Brutale 800 pyrkii nousemaan takapyörälle käytännössä millä vaihteella tahansa ja aina reippaan satasen vauhtiin saakka. Sillä on mahdotonta tehdä täyskaasukiihdytystä niin, että etuläski pysyisi koko ajan tien pinnassa.
Luistonestoa on mahdollista säätää 8-portaisen asteikon mukaan, mutta huomattavasti suuremmalla todennäköisyydellä hytti pyrkii nousemaan takapyörän joutavan lyömisen sijaan. Tiukoissa mutkissa ja rataolosuhteissa tilanne on luonnollisesti toinen.
Laatua alustassa
Harvan alle 1000-kuutioisen sarvissa tulee mieleen ajatus siitä, että käytössä on paikoitellen aivan liikaa tehoa. Radalla Brutale olisi periaatteessa kuin kotonaan, mutta liiallisen keulimisen kanssa pitää olla tarkkana.
Jos MV Agustan moottoripuoli on kohdallaan, samaa voi sanoa myös alustasta ja jarruista. Etupään iskunvaimennus on Marzocchin käsialaa ja takapää puolestaan Sachsin. Tuntuma on jäykkä ja pyörä istuu tiessä kuin liimattuna.
Myös jarrut ovat totuttuun tapaan parasta mitä rahalla voidaan hankkia ja edestä löytyy Brembon radiaalit ja takaa saman valmistajat 2-mäntäiset puristajat. Ne takaavat rivakalle vauhdin kehitykselle arvoisensa stopin.
Lisätehoa kuutioita kasvattamalla
Brutale on luonnollisesti tehty räyhäpyöräksi ja japanilaisvalmistajien nakujen tavoin sen luonnetta ei ole katsottu tarpeelliseksi laimentaa nakukäyttöön soveltuvaksi. Tehoa 800-kuutioisessa Brutalessa on saman verran kuin vaikkapa F3-mallissa.
800-kuutioisen Brutalen reseptiä voisi suositella myös muille valmistajille. Siinä missä muut merkit kaitsevat huipputehoa useilla kymmenillä hevosvoimilla supersport-versioihin verrattuna, tekee MV Agusta kaivatut lisätehot kuutioita kasvattamalla.
Kovin monikäyttöinen pyörä Brutale 800 ei tietenkään ole, eikä sen kanssa kovin mielellään lähde suorittamaan pitkiä siirtymiä moottoriteillä. Etulyhty ohjaa ajoviimaa kiitettävästi, mutta nakupyörän rakenne repii silti ylävartaloa melkoisesti.
Mutta mutkateillä, radalla ja kaupunkiräppäilyssä se on omiaan. Lyhyt akseliväli, ruudikas moottori ja erinomaiset alustaosat tekevät siitä todella nopean ja osaavissa käsissä näppärän pyörä, mutta mikään aloittelijan treenausväline se ei todellakaan ole.
Voimakas ja kone ja kirveellä veistetty ruisku tekevät luovat myös rutaleelle MV Agustan muista malleista tutun luonteen, jota korostaa entisestään ride-by-wire –kaasu. Tasakaasulla ja pienillä kierroksilla ajettaessa pyörä nykyttää pahasti ja kaasun hallinta vaatii muutenkin harjaantunutta otetta.
Neljällä tonnilla lisätehoa ja ominaisuuksia
MV Agustan hinnoittelu on luonnollisesti erityisesti japanilaismerkkejä korkeampaa. Selkeimpään kilpailijaansa, Kawasaki Z800:n verrattuna hintaeroa syntyy tasan 4000€. MV Agustan hinnalla itselleen saa vaikkapa Z1000:en.
Hintaero toki kuulostaa paljolta, mutta tekniikan puolesta Z800:n ja Brutale 800:n välillä on melkoinen ero. MV Agustan tapauksessa tuolla 4000€:lla saa melkoisen parannuksen alustaan, jarruihin ja moottoriohjaukseen.
Pelkillä hevosvoimilla mitattuna eroa on 12 hevosvoimaa eli yksi hepo lisää maksaa 333€. Kummalla tahansa mittarilla mitattuna hintaero ei enää tunnukaan niin kovin merkittävältä.
Tuomas Rajala
Kehuja moottori, elektroniikka, alusta, ketteryys, ulkonäkö
Parantamisen varaa karkea ruiskutusjärjestelmä
MV Agusta Brutale Tekniset tiedot:
LUE MYÖS
-
MV Agusta Turismo Veloce – Tyylikästä monikäyttöisyyttä
MV Agusta Turismo Veloce – Tyylikästä monikäyttöisyyttä -
MV Agusta Dragster 800 RR – Röyhkeä ja alaston
MV Agusta Dragster 800 RR – Röyhkeä ja alaston -
Nettimoton tyypit: MV Agusta F4
Nettimoton tyypit: MV Agusta F4 -
Triumph Daytona 660 – Uuden ajan Daytona
Triumph Daytona 660 – Uuden ajan Daytona -
Indian Sport Chief – Pykälää sporttisempi päällikkö
Indian Sport Chief – Pykälää sporttisempi päällikkö -
Honda CL 500 Scrambler – Näppärä pikku-Scrambler
Honda CL 500 Scrambler – Näppärä pikku-Scrambler
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
TM MX
HaukipudasTM MX
123 € -
Suzuki Intruder
OuluSuzuki Intruder
1 100 € -
Harley Davidson Softail
VantaaHarley Davidson Softail
100 € -
Harley Davidson
KirkkonummiHarley Davidson
Ei hinnoiteltu -
Dynojet AT-200 Auto tune kit single.
VarkausDynojet AT-200 Auto tune kit single.
320 € -
Suzuki GSX-F 1200
VantaaSuzuki GSX-F 1200
Ei hinnoiteltu
LUETUIMMAT
-
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa?
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa? -
Donald Trumpilta älytön lausunto
Donald Trumpilta älytön lausunto -
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa”
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa” -
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut -
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut -
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys -
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin -
Janne Mustonen on kuollut
Janne Mustonen on kuollut