Tyypit: Yamaha FZ1-N - Mukava tehonaku
FZ1 on iso ilmiö maailmalla. Naku- ja S-mallin Yamahalle on perustettu useitakin ”fanisivustoja”, joissa omistajat vertailevat kokemuksiaan aktiivisesti. Suosiolle on myös selkeä syy, FZ1 on yksi markkinoiden parhaista nakupyöristä.
Pyörän ensimmäinen versio julkaistiin vuonna 2001. Tuolloin se kantoi nimeä FZS1000 ja pyörästä oli saatavilla ainoastaan varttikatteellinen versio. Muualla maailmassa pyörää myytiin lisänimellä Fazer, mutta ymmärrettävistä syistä kotimaassa ongelmia tuotti suklaajätin nimisuoja.
Vuonna 2006 näki päivänvalon mallinimi FZ1 ja silloin markkinoille tuotiin myös nakuversio FZ1-N, jota tuotiin ja tuodaan ainoastaan Euroopan markkinoille. Kakkosversion kone perustuu Yamaha R1:n 1000-kuutioiseen moottoriin.
Jostain käsittämättömästä syystä Yamahan insinööriporras halusi kuitenkin tehdä katetun supersportin koneesta laimeamman ja FZ1:n moottori kehittääkin ”ainoastaan” 150 hevosvoimaa. Vääntöä on 106 Nm:ää 8000 kierroksen kohdalla kun R1:ssä sama vääntömäärä tavoitetaan vasta yli 10 000 kierroksella.
Nettimoto koeajoi vuoden 2009 Yamaha FZ1-N:n, jonka mittarissa on 37 000 km.
Karmea äänenvaimentaja

FZ1:n alavääntö on kieltämättä muhkea, vaikka pyörä onkin vakioputkella melkoisen tukossa. Putken tai vaimentajan vaihto ja ruiskun uudelleen säätäminen tekee Yamahan kohdalla ihmeitä. Osa tehtaalla hukatuista tehoista saadaan takaisin hyvin pienellä vaivalla.
Samalla pyörästä häviää karmaisevan ruma äänenvaimentaja, joka painaa tähtitieteellisen paljon. Pöntön sisällä on melkoinen määrä tekniikkaa ja purettuna se onkin näkemisen arvoinen.
Moottori on tukkoisuudestaan huolimatta hieno. Voimaa ja vääntöä riittää arkiajoon liiaksikin asti, vaikka välitykset voisivat olla tiheämmätkin. Nakupyörällä kun tulee harvoin ajettua kovin suuria huippuvauhteja.
Ei mitään mullistavaa
Hyvän moottorin ja laadukkaan perusalustan yhdistelmä tekee FZ1:stä on yhden markkinoiden mukavimmista nakupyöristä. Se ei tarjoa mitään mullistavaa, eikä uutta, mutta on siitä huolimatta erinomainen kokonaisuus.
Ajoasento on mukavan pysty ja rento ja ohjaustanko on sopivalla etäisyydellä ja hyvän levyinen, vaikka osa kuskeista vaihtaakin stongan vieläkin leveämpään versioon. Polvikulma on mukava ja pyörällä ajaa kohtuullisen vaivatta pidempiäkin siivuja.
Varsinainen matkapyörä nakumalli ei kuitenkaan ole. Etuvalo ei juuri tarjoa suojaa viimalta ja tangossa joutuu moottoritievauhdeissa roikkumaan ihan tosissaan. Pidempien taipaleiden ystävien kannattaakin harkita katetun S-version hankkimista.
Suurikokoisen koneen ja hyvän väännön ansiosta pyörää ei ole syytä huudattaa ylärekisterissä, mikä tekee ajamisesta entistä helpompaa ja mukavampaa. Tehoa kuitenkin löytyy tarvittaessa hyvin.
Kohtuullisen korkeasta painostaan huolimatta Yamaha on mukava kumppani syheröisillä mutkateillä. Alusta toimii moitteettomasti ja alla olevat Michelin Pilot Road 3 –renkaat käyttäytyvät hienosti. Tunne on ensiasennusrenkaisiin verrattuna huomattavasti parempi.
Edelleen tuoreen oloinen
37 000 kilometrin ajokilometrit eivät juuri näy eivätkä tunnu. Ulkoisesti pyörä on siistissä kunnossa ja sama pätee myös tekniikkaan. Alusta on edelleen jämäkkä, eikä moottorissakaan tunnu sen suurempia tehovajeita.
FZ1 ei myöskään tunnu vanhalta, vaikka se onkin jo useamman vuoden vanha malli. Harrastajat ja fanaatikot ovat kuitenkin odottaneet uutta kehitysversiota jo pitkään. Kakkosversiohan on ollut markkinoilla jo vuodesta 2006 ja uuden version julkaiseminen piristäisi mallin myyntiä varmasti.
Yamahan kohdalla on todettava, etteivät uudet innovaatiot välttämättä tee onnistunutta pyörää. FZ1:n tehokarttaa ei voi säätää, eikä siitä löydy juuri mitään kummalista elektroniikkaa, mutta silti ajaminen maistuu.
Ilo silmälle
Onnistunut on myös muotoilu, joka sekin noudattelee perinteistä linjaa. Kokonaisuutta hallitsee komea etuvalo, jykevät etuputket sekä hienosti muotoiltu peräkate. Peräkatteeseen on muovailtu myös hienot takavalot, mikä tekee kokonaisuudesta onnistuneen.
Vuoden 2009 Yamahan kytkin takeltelee aika-ajoin pienemmälle vaihdettaessa, mutta kyse tuskin on mistään sen suuremmasta. FZ1:n kytkin nimittäin oireilee oudosti jo uutena, joten kyseessä on enemmänkin ominaisuus kuin selkeä vika.
Kolme vuotta vanha ja 37 000 km ajettu FZ1 on myynnissä Tuusmotorissa ja hintalapussa lukee 8800€. Sillä hinnalla saa itselleen erittäin mukavan ja komean näköinen nakupyörän, jolla ei varmasti jää jalkoihin.
Tuomas Rajala
Also read
-
Yamaha R7 – Ketterä ratakärpänen
Yamaha R7 – Ketterä ratakärpänen -
Yamaha MT-10 – Vääntöhirmun uusi tuleminen
Yamaha MT-10 – Vääntöhirmun uusi tuleminen -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT on vihdoin valmis
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT on vihdoin valmis -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT Osa 2
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT Osa 2 -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT:n nuorennusleikkaus Osa 1
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT:n nuorennusleikkaus Osa 1 -
Yamaha MT-09 SP – Naku kaikilla herkuilla
Yamaha MT-09 SP – Naku kaikilla herkuilla
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Keihin Pwk 38
PälkäneKeihin Pwk 38
40 € -
Honda GX200
PälkäneHonda GX200
270 € -
Yamaha FZ1
OuluYamaha FZ1
180 € -
Yamaha FJ 1200
VantaaYamaha FJ 1200
200 € -
Suzuki Tl1000s
MikkeliSuzuki Tl1000s
50 € -
Harley-davidson Sportster
TuusulaHarley-davidson Sportster
150 €
MOST POPULAR
-
Viisi ihmistä kuollut tulipalossa Vantaalla – Poliisi epäilee tahallaan sytytetyksi
Viisi ihmistä kuollut tulipalossa Vantaalla – Poliisi epäilee tahallaan sytytetyksi -
Suru-uutisia tänään tv:ssä: Ellen Jokikunnas ja Jari-puoliso jättävät lopulliset hyvästit
Suru-uutisia tänään tv:ssä: Ellen Jokikunnas ja Jari-puoliso jättävät lopulliset hyvästit -
Israel moukaroi Libanonia: Maavoimien joukkoja rajan yli – IL seuraa
Israel moukaroi Libanonia: Maavoimien joukkoja rajan yli – IL seuraa -
Dramaattinen tilanne Silja Serenadella
Dramaattinen tilanne Silja Serenadella -
Viisi kuoli tulipalossa Vantaalla – Tältä paikalla näyttää nyt
Viisi kuoli tulipalossa Vantaalla – Tältä paikalla näyttää nyt -
Kirja: Tämä pieni lipsahdus paljasti, miten Tuomas Salminen murhasi Vendin, 15
Kirja: Tämä pieni lipsahdus paljasti, miten Tuomas Salminen murhasi Vendin, 15 -
Pakettiauto kiersi ympäri Suomea – Nainen joutui tekemään hirveitä asioita auton takaosassa
Pakettiauto kiersi ympäri Suomea – Nainen joutui tekemään hirveitä asioita auton takaosassa -
51-vuotias bodari menetti henkensä hurjalla tavalla – Syyttäjä: ”Tilanne oli kaoottinen”
51-vuotias bodari menetti henkensä hurjalla tavalla – Syyttäjä: ”Tilanne oli kaoottinen”