Trapper UTV-R 800 – Mopoauto, työkone ja huvipuisto
Trapperin UTV-R 800 on kaksipaikkainen side-by-side -mönkkäri, joka venyy traktorimönkijästä mopoautoksi ja työkoneesta leikkikaluksi.
UTV-R 800 on Trapperin valmistaman kaksipaikkainen side-by-side –mönkkäri, jonka voimanlähteenä toimii 800-kuutioinen V2. Mylly on valmistajan omaa tuotantoa, mikä on tänä päivänä harvinaisuus. Useimmiten voimanlähteet tulevat merkistä riippumatta mm. Rotaxin tehtaalta.
Trapper UTV-R:n teholukema ei paperilla päätä huimaa, sillä hevosvoimia myllystä irtoaa maltilliset 60. Siitä huolimatta se omaa luokkansa paras teho-paino-suhteen ja teho loppuu kesken lähinnä silloin kun baana on avoin ja alusta hyvä. Työkäytössä ja mopoautona teho on luonnollisesti riittävä.
Koppimallinen UTV-R on rekisteröity tieliikenteeseen traktorina, minkä vuoksi nopeus on rajoitettu sähköisesti 40 km/h nopeuteen. Mutta tuohon neljään kymppiin saakka meno maistuu mukavalta. Tieliikenteen ulkopuolella rajoittajan voi ohittaa ja silloin meno maistuu kovemmassakin vauhdissa.
Koeajoversio on varustettu ns. lämpökopilla, mikä laajentaa käyttömahdollisuuksia näin talvikeleihinkin. Sana lämpö on hieman liioittelua, mutta periaatteessa kopilla varustetulla versiolla voi ajella kovemmassakin pakkasessa. Suurimmaksi ongelmaksi muodostuukin pahasti huurtuva ja jäätyvä etulasi, joka tekee ajamisesta hankalaa.
Hytissä riittää meteliä

UTV-R:n heikkous piilee alustassa, joka ei yllä muun paketin tasolle. Jousitus pohjaa töyssyissä erityisesti kahdella matkustajalla. Alusta on maantiellä ajettaessa jämäkkä ja traktorimainen. Toisaalta se sopii kokonaisuuteen, mutta maastossa pehmeydestä ei olisi haittaa.
Lisäksi meteli on ohjaamossa melkoinen, sillä rengasmelu ja moottorin äänet kaikuvat katetussa ohjaamossa. Hytti on karu, mutta tilanne on sama kaikissa kopillisissa mönkkäreissä. Ohjauspyörää joutuu vääntämään paikoitellen melko kovaa, sillä Trapperissa ei ole ohjaustehostinta.
UTV-R 800:n parhaita puolia on ehdottomasti monipuolisuus, sillä se soveltuu puskulevyllä varustetuksi työkoneeksi, puhtaaksi hupilaitteeksi tai vaikkapa mopoauton korvikkeeksi. T-kortilla sitä saa kuljettaa 15-vuotta täyttänyt kuski ja se onkin markkinoiden rouheimpia T-sarjalaisia.
Sen toinen valttikortti on hinnoittelu, sillä Trapper on useamman tonnin edullisempi kuin kilpailijansa. Can-Amin Commanderin lähtöhinta on 9000€ Trapperia kovempi ja Polariksen RZR 570 maksaa sekin 5000€ enemmän.
Tuolla hinnalla UTV-R onkin hieman lähempänä sellaista summaa, jolla kaksipaikkaisen mönkkärin voisi hyvinkin kuvitella hankkivansa perheen juniorin mopoautoksi, jolla isäpappa voisi mielellään käydä piipahtamassa soramontulla.
Tuomas Rajala
Also read
-
Triumph Daytona 660 – Uuden ajan Daytona
Triumph Daytona 660 – Uuden ajan Daytona -
Indian Sport Chief – Pykälää sporttisempi päällikkö
Indian Sport Chief – Pykälää sporttisempi päällikkö -
Honda CL 500 Scrambler – Näppärä pikku-Scrambler
Honda CL 500 Scrambler – Näppärä pikku-Scrambler -
Moto Guzzi V100 Mandello S – Sadan vuoden kunniaksi.
Moto Guzzi V100 Mandello S – Sadan vuoden kunniaksi. -
Suzuki V-Strom 800 DE – Ison tohtorin jalanjäljissä.
Suzuki V-Strom 800 DE – Ison tohtorin jalanjäljissä. -
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Yamaha yz 85
LappeenrantaYamaha yz 85
135 € -
Etujarru Nisin, kawasaki oem
UusikaarlepyyEtujarru Nisin, kawasaki oem
100 € -
Jt-sprockets JTR478-43 Takaratas 520 ketju
UusikaarlepyyJt-sprockets JTR478-43 Takaratas 520 ketju
20 € -
Yamaha Yzf 1000 tunderace
SieviYamaha Yzf 1000 tunderace
40 € -
Harley-Davidson Panhead shovel ym
RaaseporiHarley-Davidson Panhead shovel ym
1 000 € -
Honda CB 1000r
IiHonda CB 1000r
120 €
MOST POPULAR
-
Kuusikymppiset vanhemmat kuolivat onnettomuudessa Virroilla – Poliisi: Tästä turma johtui
Kuusikymppiset vanhemmat kuolivat onnettomuudessa Virroilla – Poliisi: Tästä turma johtui -
Johanna antoi lahjan vauvajuhlissa – Lähti juhlista heti, kun kuuli juhlavieraan järkyttävät sanat
Johanna antoi lahjan vauvajuhlissa – Lähti juhlista heti, kun kuuli juhlavieraan järkyttävät sanat -
Rosa Meriläinen nostaa kilon painoja vaginallaan – Tällainen vaikutus sillä on seksielämään
Rosa Meriläinen nostaa kilon painoja vaginallaan – Tällainen vaikutus sillä on seksielämään -
Tämä muutos iskee nyt asuntojen omistajiin – ”Käteen jäävä rahamäärä...”
Tämä muutos iskee nyt asuntojen omistajiin – ”Käteen jäävä rahamäärä...” -
Mopo räjähti Kuopiossa
Mopo räjähti Kuopiossa -
Sami Pajari teki sen! Suomalainen pesi kaikki Virossa
Sami Pajari teki sen! Suomalainen pesi kaikki Virossa -
Mies pakotti Siljan sohvalle – Sitten tapahtui jotain kammottavaa
Mies pakotti Siljan sohvalle – Sitten tapahtui jotain kammottavaa -
Yli 3500 äänesti – Hän on IL:n lukijoiden mielestä Suomen paras radiojuontaja
Yli 3500 äänesti – Hän on IL:n lukijoiden mielestä Suomen paras radiojuontaja