Indian Sport Chief – Pykälää sporttisempi päällikkö
Sport Chief on urheilullisempi vaihtoehto isoa cruiseria havittelevalle. Sporttisuutta löytyykin perusmallia enemmän, mutta tietyin reunaehdoin.
100-vuotisen historiansa kunniaksi muutama vuosi sitten esitelty uuden sukupolven Indian Chief on muhkea cruiser, jonka valttina on perinteisesti ollut kolossaalisen moottorin juureva vääntö ja letkeä ajotunnelma. Heti alkuun mallisto käsitti kolme eri versiota, perusmalli Chief Dark Horse, 16” eturenkaalla ja korkeammalla stongalla varustettu Bobber Dark Horse sekä laukuilla, astinlaudoilla ja tuulilasilla höystetty hitusen matkaisampi Super Chief.
Nyt Chief-mallisto täydentyi uudella Sport Chief-versiolla, jonka nimensä mukaisesti on määrä tarjota hieman urheilullisempaa tunnelmaa cruisailuun. Perustaltaan ja tekniikaltaan Sport Chief on yhteneväinen mallisisartensa kanssa, eli väkivahva 116-kuutiotuumainen V2-moottori on ennallaan. Lisää paukkua ei koneeseen tule kaivanneeksikaan, siitä jämerä 162 Nm:n huippuvääntö pitää huolen.
Suurinta tehoa matalakierroksiselle, täkäläisittäin ilmaistuna 1890-kuutioiselle ilmajäähdytteiselle moottorille ei ilmoiteta, mutta joka tapauksessa sen voi sanoa olevan riittävä. Tällaista pyörää ajetaan nimenomaan roisin väännön turvin ja sitä pannu tarjoaa taatusti riittämiin.
Ne pienet, mutta tuntuvat erot

Parhaiten Sport Chiefin erottaa muista malleista pienen, mutta yllättävän hyvin suojaavan yläkatteen ja tuulilasin avulla. Tarkempi syynäys paljastaa asiaan vihkiytyneelle mihin Sport Chief perustaa urheilullisuutensa. Kun perusmallissa hidastuksesta vastaa edessä yksi 300-millinen jarrulevy, on Sport Chief varustettu 320-millisillä tuplalevyillä ja nelimäntäisillä Brembon radiaalisatuloilla.
Toinen perusmallia urheilullisempi elementti on alusta, joka koostuu edessä KYBin USD-teleskooppihaarukasta ja takana Foxin stereovaimentimista. Etuhaarukasta ei ylimääräisiä säätöjä löydy mutta tuntumaa on tehtaalla rukattu perusmallia jämäkämmäksi. Takapampuissa esijännitys on säädettävissä ja kantavuutta niin ikään lisätty.
Muutokset näyttävät paperilla pieniltä, mutta käytännössä vaikuttavat ajotuntumaan ja -ominaisuuksiin selvästi. Joustomatkaa alustasta löytyy cruiseriksi paljon, edessä 130 milliä ja takanakin peräti 100 milliä. Pidempi joustomatka ja jämäkämpi alusta tekevät pelkkää hyvää kaarreajoa silmällä pitäen ja varsinkin cruiser-pyörän lähtökohtaisesti melko rajallisille kallistusvaroille. Sport Chiefin kallistusvarat ovatkin muutosten myötä piirun verran suuremmat kuin aiemmin, tarkalleen ottaen 29,5 astetta.
Kookonsa nähden ketterä
Painoa Sport Chiefillä on suunnilleen saman verran kuin rinnakkaismalleillakin, tankattuna 311 kiloa. Pyörä on painava, mutta painopiste on kuitenkin matalalla, joten ajossa paino ei tunnu muutoin kuin ihan ryömintänopeuksissa. Vauhtiin päästyään Indian kääntyy kokoisekseen ketterästi, mikä kertoo ajogeometrian onnistuneesta suunnittelusta. Paikoillaan käsittelyssä auttaa matala 686 mm istuinkorkeus, joten jalat ylettävät maahan lyhyemmältäkin kuskilta helposti.
Stonga on satulaan suhteutettuna korkealla, josta saa tukevan vipuvarren paikoillaan liikuttelussa. Chief on kaikilta mitoiltaan iso pyörä ja pienikokoinen kuljettaja saattaa joutua vähän kurottelemaan hallintalaitteille tiukoissa käännöksissä. Sport Chiefin ohjaustanko on korkealla, mutta selvästi kapeampi kuin mallisisarillaan. Ajoasennosta muodostuu cruiserille tyypillinen, jossa ajetaan jalat ja kädet edellä. Jalkatappien sijoitus on kuitenkin maltillisen edessä eikä niille tarvitse jalkoja liiaksi ojennella.
Järkälemäisen twinin käynnistys säväyttää, varsinkin kun koeajopyörään oli vaihdettu avarammat vaimentimet. Äänimaailma on V-Performancen pöntöillä Sport Chiefiin juuri parahultainen. Meteliä ei synny liikaa, mutta kuitenkin sen verran että iso twini tekee itsensä selvästi tiettäväksi lähitienoolle. Ajomoodeja löytyy kolme, Standard, Tour ja Sport ja asetuksien hallinta tapahtuu joko ohjaustangon nappuloista tai vaihtoehtoisesti mittaristona toimivan pyöreän 4” kosketusnäytön kautta.
Systeemin sujuva käyttö vaatii hetken perehtymisen, mutta opettelun jälkeen homma toimii helposti. Näytöstä löytyy valittavaksi kaksi eri ulkoasua, joista toinen näyttää kierrosluvun suurempana ja sopii paremmin sporttiseen ajoon. Näytöstä löytyy myös navigointi ja matka-ajoa mukavoittava vakionopeussäädin kuluu niin ikään Sport Chiefin vakiovarusteisiin.
Ajoasetusten erot todellakin huomaa
Tour-asetus on luonteeltaan hyvin pehmeä ja todella viipyilevä. Standard sopii nimensä mukaan normaaliin ajeluun, voimaa on tarjolla reippaasti ja lineaarisesti kaasun asennon mukaan. Sport-moodi muuttaa Thunder Stroke-moottorin luonnetta rajusti. Roisi vääntö paiskaa Sport Chiefin laukkaan välittömästi kaasua kääntäessä ja varsinkin kostealla tienpinnalla takarengas tuntuu todella liukkaalta. Kuivalla kelillä 180-milliä leveästä renkaasta löytyy pitoa riittävästi ja väännöstä voi nautiskella täysin rinnoin.
Kone vetää tasaisella voimalla käytännössä reilusta 1000 kierroksesta eteenpäin ja punaraja tulee vastaan jo 5000 kierroksen kohdalla. Maukkaimmillaan veto on juuri suurimman väännön alueella, eli noin 3000 kierroksen molemmin puolin. Kiihtyvyys on rajua miltei vaihteella kuin vaihteella, pois lukien kuutosvaihde, joka on välitetty loikkarimaisen pitkäksi.
Pienemmät vaihteet on taas välitetty melko tiuhasti, joten voimantunne on kyllä jatkuvasti läsnä. Maantiellä ohituksissa vaihteistoa tuleekin polkaistua pykälää tai paria pienemmälle ripeyden takeeksi. Vaihteisto sinänsä on toiminnaltaan erittäin sujuva, vaikka isot massat tuntuvatkin poljinta operoidessa. Toisioveto hoituu asiaankuuluvasti hihnan välityksellä.
Sopivasti sporttinen cruiseri
Mutkaisemmalla tiellä Sport Chiefin urheilullisemmat ominaisuudet alkavat tulla esiin ja erot perusmalliin tuntumaan selvästi. Toki Brembon jarrujen erinomaisuus tulee ilmi jo ihan tavallisessakin ajossa, mutta tietenkin niiden toiminta paranee, mitä reippaampi on vauhti. Indian pysähtyy kovastakin vauhdista tehokkaasti vain parin sormen puristuksella ja tuntuma säilyy erinomaisena joka tilanteessa.
Mutkiin raskas pyörä kääntyy jopa yllättävän ketterästi ja vauhti nousee kuin varkain. 19” etupyörä ylittää routapatit sujuvasti ja iskunvaimennus on hyvin ajan tasalla. Kaikkiaan jousituksen toimintaa kuvaa parhaiten sana eleetön. Sport Chief menee kaarteissa kuin raiteilla ja alusta hoitaa hommansa juuri niin kuin pitääkin. Ajotuntuma on erittäin hyvä ja niin vaimennustehoa kuin joustomatkaa löytyy riittävästi isoissakin heitoissa. Rajat mutkahurvitteluun tulevat kuitenkin vastaan ennen pitkää.
Kasvaneista kallistusvaroista huolimatta jalkatapit osuvat kaarteissa maahan jo verrattain varhaisessa vaiheessa, hilliten tehokkaasti ylenpalttista kanttailua. Sport Chiefillä ajellessa on syytä muistaa, että nimestään huolimatta kyseessä ei kuitenkaan ole mikään sporttipyörä, vaan cruiseri, vaikkakin urheilullinen sellainen. Kun asian tiedostaa, eikä yritä pakottaa pyörää liikaa, pystyy sillä pitämään mutkateillä hauskaa ja melkoista vauhtia yllä hyvinkin helposti.
Sport Chiefissä yhdistyvät ison cruiserin leppoisuus ja raivokkaan muskelipyörän maskuliinisuus sopivalla sporttisuudella höystettynä. Paremmat jarrut ja tukevampi alusta tekevät Sport Chiefistä perusversioita selvästi urheilullisemman ajettavan, Chiefin syvimmän sielun siitä mitenkään kärsimättä.
Sami Puskala
Kehuja: Jarrujen ja alustan toiminta, moottorin vääntö, ajettavuus, tunnelma.
Parantamisen varaa: Rajalliset kallistusvarat.
Indian Chief Indian Sport Chief
Also read
-
Indian Chief Bobber Dark Horse – Kun koolla on väliä
Indian Chief Bobber Dark Horse – Kun koolla on väliä -
Indian Roadmaster – Luksusta Amerikkalaisittain
Indian Roadmaster – Luksusta Amerikkalaisittain -
Indian Chief Classic – Amerikan kotka liitää
Indian Chief Classic – Amerikan kotka liitää -
Indian-moottoripyörät palaavat
Indian-moottoripyörät palaavat -
Indian FTR 1200 Sport – Jenkkimuskelin sportimpi painos
Indian FTR 1200 Sport – Jenkkimuskelin sportimpi painos -
Indian FTR 1200 – Karski flat tracker
Indian FTR 1200 – Karski flat tracker
-
Moottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnalla
UutisetMoottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnallaUutiset -26.05.2026 -
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Harley davidson
JuupajokiHarley davidson
1 800 € -
Yamaha XJR 1200
VantaaYamaha XJR 1200
300 € -
Yamaha V-max Carmo tehoboxi
MustasaariYamaha V-max Carmo tehoboxi
280 € -
Harley Davidson
JärvenpääHarley Davidson
10 € -
Honda GoldWing GL-1200
NokiaHonda GoldWing GL-1200
90 € -
Suzuki Ts
KolariSuzuki Ts
180 €
MOST POPULAR
-
Esa Pulliainen on kuollut
Esa Pulliainen on kuollut -
Suomalaislaulajan esiintyminen sai yleisön häkeltymään – ”Huh huh”
Suomalaislaulajan esiintyminen sai yleisön häkeltymään – ”Huh huh” -
Jutta Zilliacus on kuollut
Jutta Zilliacus on kuollut -
Nuori mies kuoli väkivaltaan päättäjäispäivänä – Pieksämäen nuorisotoimi tarjoaa kriisiapua
Nuori mies kuoli väkivaltaan päättäjäispäivänä – Pieksämäen nuorisotoimi tarjoaa kriisiapua -
Poliisi uskoo löytäneensä vuonna 2022 kadonneen naisen luut
Poliisi uskoo löytäneensä vuonna 2022 kadonneen naisen luut -
Ikävä hetki MM-kisojen finaaliaamuna – Itku vain kuului
Ikävä hetki MM-kisojen finaaliaamuna – Itku vain kuului -
Vierailu lapsuuden kotitalossa päättyi järkyttävästi Nurmeksessa – Sisko kuoli
Vierailu lapsuuden kotitalossa päättyi järkyttävästi Nurmeksessa – Sisko kuoli -
IL seuraa: Kylmä vastaanotto hallissa – Norjan päävalmentaja sai rajut buuaukset
IL seuraa: Kylmä vastaanotto hallissa – Norjan päävalmentaja sai rajut buuaukset