KTM 790 Adventure – Kerralla keskiluokan kärkeen
KTM 790 Adventure seikoittaa adventurepyörien pakan täydellisyyttä hipovalla kokonaisuudella.
Keskiluokan adventuremarkkinoilla on nyt tunkua. Luokka on kasvanut yhdeksi kiinnostavimmista ja samalla kilpailluista. Nyt mukaan peliin heittäytyy itävaltalainen KTM, joka ei suinkaan ole uusi kasvo adventureluokassa.
Aiemmin KTM on tuonut markkinoille järeämpiä seikkailupyöriä, mutta vihdoin tarjolla on myös kevyempää kalustoa edustava 790 Adventure. Samalla valmistaja siivoaa katalokiaan, sillä 790:n lisäksi saatavilla on enää mörkömäinen seikkailupyörä 1290 Super Adventure.
790 Adventure perustuu viime vuonna julkaistuun Dukeen, mutta käytännössä vain moottorin osalta. Molemmissa on sama kantamoottori, eli 800-kuutioinen twini.
Adventuren kohdalla moottoria on laimennettu Duken vastaavasta reippaalla kädellä, sillä huipputeho on pudonnut kymmenen kaakin verran. Adventure kehittää 94 hevosvoimaa ja 88 Nm. Vaikka huippuja onkin leikattu, toimii moottori paremmin kuin Dukessa. Vääntöä tuntuu piisaavan alempana ja huipputehoakaan ei tunnu juuri kadonneen.
Endurotausta näkyy kaikessa

KTM:n menneisyys kurapyöräilyssä ei ole yllätys kun 790 Adventuren vie hiekkabaanoille. Vaikka koeajettu versio onkin perusmalli Adventure, eikä paremmin hiekalle säädetty R, on selvää, että tällä mennään asfaltin ulokopuolella ketterästi ja kovaa.
Perusversio on valmistajan mukaan markkinoiden maastokelpoisin matkapyörä ja R-versio puolestaa markkinoiden matkakelpoisin maastopyörä. Luonnehdinta pitää oivallisesti paikkansa.
790 Adventure on tietyllä tapaa perusmoottoripyörä, sillä siihen ei ole Duken tavoin ladattu kaikkea mahdollista elektroniikka. Hyvän TFT-näytön lisäksi ainoat sähköiset asiat ovat luistonesto ja ABS. Alusta ei ole säädettävissä, ei sähköllä tai ilman. R-mallissa alustaa pystyykin sitten muokkaamaan paremmin itselleen sopivaksi.
Mutta säätöjen puuttumisesta huolimatta alusta toimii erinomaisesti. Se nielee suuretkin epätasaisuudet mukisematta ja patikossa pyörä kulkee kuin kotonaan. Säätöjä ei edes osaa kaivata.
KTM:n ohjaimiin hypätessä käy heti selväksi, että kyseessä on yksi parhaista seikkailupyöristä, joka tulee haastamaan myös raskaamman luokan seikkailupyörät oman luokkansa lisäksi. 790 Adventuressa on potentiaali nousta keskiluokan keisariksi.
Katso myös tarkempi videoarvio artikkelin alusta.
Tuomas Rajala
Kehuja: moottori, alusta, käytös hiekalla ja maantiellä, monipuolisuus, keveys
Parantamisen varaa: huono pleksi
KTM 790 KTM 790 Adventure:
Also read
-
KTM 790 Duke – Kiihkeä herttua
KTM 790 Duke – Kiihkeä herttua -
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias
KTM 890 Adventure R – Metsäpolkujen valtias -
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö
KTM 890 Duke – Perusmallin nakuriiviö -
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi
KTM 1290 Super Adventure R – Kaupungissa on uusi sheriffi -
KTM 890 Duke R – Nakutykki
KTM 890 Duke R – Nakutykki -
KTM 390 Adventure – Pieneen seikkailunnälkään
KTM 390 Adventure – Pieneen seikkailunnälkään
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Triumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailija
KoeajotTriumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailijaKoeajot -10.11.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Honda CB600F Hornet
KuopioHonda CB600F Hornet
250 € -
Benelli Tnt
LappeenrantaBenelli Tnt
700 € -
Kawasaki VN 1500 Classic
NokiaKawasaki VN 1500 Classic
250 € -
BMW
LappeenrantaBMW
5 € -
Harley Davidson
VantaaHarley Davidson
180 € -
kawasaki zx 1000
Lappeenrantakawasaki zx 1000
15 €
MOST POPULAR
-
Alisa Vainion yllättävä käytös puhutti
Alisa Vainion yllättävä käytös puhutti -
Romanssi? Alisa Vainio ja suomalaisjulkkis suutelivat
Romanssi? Alisa Vainio ja suomalaisjulkkis suutelivat -
"Meetkö vittuun siitä" – Poliisi osoitti Juhoa aseella Tampereella
"Meetkö vittuun siitä" – Poliisi osoitti Juhoa aseella Tampereella -
Kilpasisko näki Alisa Vainion ja hätkähti: ”Ei ole mahdollista”
Kilpasisko näki Alisa Vainion ja hätkähti: ”Ei ole mahdollista” -
Alisa Vainion voittorahat vietiin – Karu tieto murskaavasta esityksestä
Alisa Vainion voittorahat vietiin – Karu tieto murskaavasta esityksestä -
Näin hurjaa oli Alisa Vainion vauhti – Pysäyttävä Cooper-lukema
Näin hurjaa oli Alisa Vainion vauhti – Pysäyttävä Cooper-lukema -
15-vuotias mopopoika teki törkeän teon Riihimäellä – Kaikki tallentui videolle
15-vuotias mopopoika teki törkeän teon Riihimäellä – Kaikki tallentui videolle -
Venäjän talouseliitin synkkä arvio nousi julkisuuteen: ”Me häviämme”
Venäjän talouseliitin synkkä arvio nousi julkisuuteen: ”Me häviämme”