Honda CBR1000RR Fireblade – Salonkikelpoinen Supersport
Hondan supersport on saanut kolme hevosvoimaa lisää. Riittääkö se lunastamaan klassikkosportiin kohdistetut odotukset?
Superpyörän onnistuneen päivityksen tekeminen ei ole rakettitiedettä. Normaalisti se vaatii edeltäjämallia enemmän tehoa, juurevampaa vääntöä, vähemmän painoa ja sirommat piirteet.
Hondan klassikko-supersport noudattaa tuota hyväksi havaittua kaavaa, sillä teho on kasvatettu uudelle kymmenlukemalle, keskialueen voimantuottoa on parannettu ja moottori vääntää aiempaa paremmin. Ulkonäkö on tosin kokenut varsin maltillisia muutoksia.
CBR1000RR:n kohdalla Honda on onnistunut siinä, missä nykypäivänä onnistutaan yllättävän harvoin. Sen voimanlähteestä on nimittäin saatu loihdittua äärimmäisen tehokas ja laajalla kierrosalueella vääntävä.
Voimanlähteenä rehti nelikko

Hondan vahvuus piilee siinä, että moottori ei tavoittele erikoisuutta poikkeuksellisella rakenteella tai sylinteriluvullaan. Firebladen pata on rehti nelikko, jossa sylinterit on aseteltu siistiin riviin ja kokoonpano on muutenkin simppeli.
Tällä reseptillä motista on saatu kutiteltua 181 hevosvoiman tehot ja 114 Nm:n vääntö. Huipputeho tarjoillaan supersportien tapaan vasta punarajalla, eli 1000-kuutioista voimanpesää pitää maksimitehon saavuttaakseen huudattaa 12 000 kierrokseen saakka.
Vaikka luonne on luonnollisesti ylävireinen, on moottorinohjausta päivittämällä ja sylinterinkantta muokkaamalla saatu lisää tehoa myös keskialueelle. Muutoksen alla on ollut myös pakoputkisto ja imu- ja pakokanavien virtaukset.
Keskialueella lisää voimaa
Usein moottorin parannukset ovat enemmän mainosmiesten ja insinöörien pötypuhetta kuin raakaa faktaa, mutta Firebladen kohdalla lausunto pitää kutinsa. ”Persedynolla” mitattunakin keskialueelle on tullut mukavasti lisää voimaa.
Tehon jakautuminen koko kierrosalueelle on asia, joka tekee CBR1000RR:stä hyvän ajettavan niin arkisessa aherruksessa kuin tiukemmassakin rypistyksessä. Vetoa riittää reippaasta 4000 kierroksesta alkaen aina rajoittajalle saakka.
Tonnisista supersporteista puhuttaessa vertailukohdaksi on Hondankin kohdalla heitettävä BMW S1000RR, joka on luokkansa ehdoton ykkönen, sillä saksalainen kilotonni on erityisesti koneeltaan parasta mitä markkinoilla on tarjolla.
Fireblade jää jälkeen huipputeholtaan, mutta käytännössä ero on yllättävän pieni. Hondan valmistama pata pääsee kohtuullisen lähelle Bemarin ajatuksen lailla toimivaa mottia. Mukavuuden kanssa onkin sitten hieman toinen tilanne.
Mukavamman ajoasennon metsästys
Uuden Firebladen ajoasentoa on pyritty muokkaamaan mukavammaksi mm. siirtämällä jalkatappeja taemmas ja ohjaustankoa edemmäs. Stonga on myös leveämpi, joten periaatteessa ajoasennon pitäisi olla sieltä mukavammasta päästä.
Tilanne ei valitettavasti ole kuitenkaan se, sillä polvikulma on edelleen tiivis ja asento puuduttaa kuskin melko mitättömällä matkalla. Fireblade on arkiajossa yllättävän epämukava ja jää mm. BMW S1000RR:stä ja Suzuki GSX-R1000:sta yllättävän kauas.
Se meneekin samaan kastiin italosporttien kanssa, sillä ajoergonomia muistuttaa enemmän Ducati Panigalea ja MV Agusta F4:ää. Koneeltaan se on kuitenkin säyseämpi ja laajemmalla skaalalla toimiva.
Firebladea leimaa BMW S1000RR:n tavoin se, että se on samaan aikaan säyseä sportti, mutta käskettäessä siitä kuoriutuu raakalaismainen sportti. Kokonaisuus on rajusta huipputehostakin huolimatta salonkikelpoinen ja helppo ajettava.
Perinteistä kiekkakelloa vailla
Jarruvarustus on muun tekniikan tasalla, vaikka monessa muussa supersportissa jarrutehoa riittää vieläkin enemmän. Katuajoa silmällä pitäen Hondassa on ABS-järjestelmä.
Mittaristo tuo mieleen italosportit ja vaaleataustaisen nopeusmittarin kierroslukumittari on digitaalinen. Sen seuraaminen on sanalla sanoen haastavaa, sillä palkki on häviävän pieni. Perinteinen kiekkakello on seuraamisen kannalta parempi.
RR-luonne näkyy mittaristossa, sillä sen avulla voi seurailla muun muassa omaa kierrosaikaa. Moottorin karttaa ei perinteisessä mallissa voi säätää, mikä on hieman harmillista.
Firebladesta on tarjolla kahta eri versiota, joista paremmin varusteltu kantaa lisänimeä SP. Huippumalli on luksussupersport, joka kilpailee mm. BMW HP4:n ja Panigale R:n kanssa.
Alustassa on säätövaraa
SP:ssä jarruvarustus ja alusta on laajemmin säädettävissä, mutta jo normaalissa RR-mallissakin säätövaraa löytyy sekä edestä että takaa. Molemmat ovat Showan käsialaa
ja säätää saa puristusta, paluuvaimennusta ja esijännitystä.
Tehdasasetuksilla alusta on pomppuisalla tiellä paikoitellen hervoton ja pyörä hakee linjaansa. Se on kuitenkin asia, joka korjaantunee alustaa säätämällä.
Koeajolla ei valitettavasti tarjoutunut mahdollisuutta kokeilla Hondan potentiaalia radalla, mutta erittäin muikeasti tehoa tuottava moottori on niin vakuuttava ilmestys kadulla, ettei sen toimivuudesta kanttarellien välissä ole epäselvyyttä.
Katuajoa silmällä pitäen Fireblade ei ole sieltä mukavimmasta päästä, joten sen hankkiminen pelkästään katupyöräksi ei kannata ilman riittävää koeajoa. 183 cm kuskille se on auttamatta liian ahdas.
Mutta tiivis ajoasento poislukien Honda CBR1000RR Fireblade on yksi markkinoiden parhaista supersporteista. Sen moottori on jumalaisen hieno ja voimantuotto vakuuttavaa.
Tuomas Rajala
Kehuja: moottori, suorituskyky, ulkonäkö
Parantamisen varaa: ahdas ajosento
Honda CBR Honda CBR1000RR Fireblade:
Also read
-
Honda CB 750 Hornet – Uudesti syntynyt herhiläinen
Honda CB 750 Hornet – Uudesti syntynyt herhiläinen -
Honda NT 1100 DCT – Menevä ja mukava matkajuhta
Honda NT 1100 DCT – Menevä ja mukava matkajuhta -
Honda Forza 350 – Ketterä kaupunkisukkula
Honda Forza 350 – Ketterä kaupunkisukkula -
Honda CB1000R Neo-Sports Café – Astetta rajumpaa retroilua
Honda CB1000R Neo-Sports Café – Astetta rajumpaa retroilua -
Honda CRF 1000 L Africa Twin – Aavikkopyörien aatelia
Honda CRF 1000 L Africa Twin – Aavikkopyörien aatelia -
Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
Play video Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Triumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailija
KoeajotTriumph Tiger Sport 800 – Sporttinen matkaseikkailijaKoeajot -10.11.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Honda Xl 1000 varadero pakoputket.
KiteeHonda Xl 1000 varadero pakoputket.
110 € -
Yamaha YZF Thundercraft
LohjaYamaha YZF Thundercraft
80 € -
Suzuki Gsf-600
EspooSuzuki Gsf-600
80 € -
Held
HaapajärviHeld
45 € -
Triumph, BSA, H caferacer
PornainenTriumph, BSA, H caferacer
380 € -
Honda 1979-1982 Honda CB750
NurmijärviHonda 1979-1982 Honda CB750
750 €
MOST POPULAR
-
Lauantai oli synkkä päivä Suomessa – Seitsemän kuoli
Lauantai oli synkkä päivä Suomessa – Seitsemän kuoli -
Saria tuijotetaan kaikkialla, jotkut ovat ehdottaneet jopa suoraan seksiä – Syy on pöyristyttävä
Saria tuijotetaan kaikkialla, jotkut ovat ehdottaneet jopa suoraan seksiä – Syy on pöyristyttävä -
Jalankulkija kuollut yöllä onnettomuudessa – Kuljettajaa epäillään rikoksista
Jalankulkija kuollut yöllä onnettomuudessa – Kuljettajaa epäillään rikoksista -
TTK:n katsojat kyllästyivät jo: ”Pilattu”
TTK:n katsojat kyllästyivät jo: ”Pilattu” -
Parkkipate iski taas – ”Täyttä rahastusta”
Parkkipate iski taas – ”Täyttä rahastusta” -
Nuoriso veti venetsialaiset överiksi ympäri Suomea
Nuoriso veti venetsialaiset överiksi ympäri Suomea -
Monet muistavat Jennyn tv-ohjelman kaunottarena, joka etsi kumppania – Myöhemmin miespuoliset ystävät sanoivat suoraan, mikä on vialla
Monet muistavat Jennyn tv-ohjelman kaunottarena, joka etsi kumppania – Myöhemmin miespuoliset ystävät sanoivat suoraan, mikä on viallaPLUS -
Kari Sorvalin kuolinilmoituksessa erityinen muistoteksti
Kari Sorvalin kuolinilmoituksessa erityinen muistoteksti