Continue with Alma account

You are logged in as
Continuing to use Alma Ajo services, you must agree to the terms and conditions.

Welcome

You have created an Alma-tunnus with the email address .
Please verify your email address so you can begin using your new Alma-tunnus.
An email has been sent with instructions for the verification process.
You have an incomplete ad. What do you want to do?
Koeajot
15.11.2018

Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi

  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi

Honda Mankin retromalli iskee nuoruudennälkäisiin sellaisella täsmäaseella, että sellaisen hankkiminen itselleen on lähes pakollista.

Kun Honda ilmoitti julkaisevansa klassikkomopo Monkeysta uuden version, täyttyivät tilauskirjat erityisesti Suomessa. Ennen ensimmäisenkään mopon saapumista pohjoiseen, olivat kaikki tänne suunnitellut mopot menneet kaupaksi. Mutta oliko todellisuus kaiken hypen arvoinen?

Yksinkertaisesti sanottuna oli. Honda Monkey 125 on paras retromalli mitä on koskaan tullut ajettua. Tosin Suomeen tuotuihin mopoihin verrattuna on kasvanut sekä moottorin koko että ulkomitat.

Alunperinhän Monkey Z50 oli kevytmoottoripyörä, mutta uudelleentyypityksen jälkeen se kutistui 50-kuutioiseksi ja mopoksi muuttamisen jälkeen niitä meni kaupaksi järjettömiä määriä. Vuosien 1975-1999 välillä maahantuotu mopo on klassikko, jonka tunnistavat kaikki.

Uusi Monkey 125 on tietyllä tapaa paluu alkuperäiseen, mutta voi pojat millä tavalla. Uusi moottori on 125-kuutioinen ja siitä irrotetaan reilut 9 hevosvoimaa ja 11 Nm. Nelivaihteinen vaihdelaatikko on tänä päivänä varsin pitkävälityksinen, etenkin tehoihin nähden.

Erityisesti kaksi ensimmäistä vaihdetta ovat todella pitkiä ja nelonen puolestaan selkeä ylivaihde. Välit saisivat olla selkeästi lyhyemmät, mikä parantaisi myös suorituskykyä. Myös jousitus on kiusallisen pehmeä ja se pohjaakin helposti soramontulla tai hiekkabaanoilla.

Monkey painaa yllättävän paljon, sillä ajokunnossa se kellottaa vaa’alla 107 kilon painon. Bensiinistä se ei johdu, sillä pikkuiseen tankkiin menee 5,6 litraa. Sillä tosin pääse pitkälle, koska kulutus on alle 2 litraa sadalla.

  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
  • Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi
 

Paras kaikkialla

Honda Monkey 125 – Mopoklassikko kasvoi aikuiseksi

Uuden piikkinen Manki on monella tapaa moderni moottoripyörä, koska siitä löytyy edestä ABS-jarrut, moottori on toteutettu ruiskutustekniikalla ja valot Ledeillä. Käynnistys tapahtuu luonnollisesti napista.

Monkey on kotonaan kaikkialla: kaupungissa, hiekalla, maantiellä, sikailussa, fiilistelyssä ja arkipyöränä. Se on yllättävän monikäyttöinen pyörä ja isonkin kuskin alla mukava. Mopoversioon verrattuna akseliväli on 20 senttiä pidempi ja istuinkorkeus 776 mm. Se vastaa matalaa perusprätkää.

Huiput ovat reippaassa 90 km/h:ssa, mutta Monkeyn saattaa jyrkässä alamäessä saada menemään reipasta satkua. Vauhti ei kuitenkaan ole ongelma, sillä 12” renkailla vajaa satanen on kelpo kyyti. Voimaa saisi toki olla erityisesti hiekalla hieman enemmän, sillä Hondalla olisi ilo vetää pitkiä voimaslaideja.

Vaikka kehityspaikkojakin on, todistaa Honda sen, että reilulla neljällä tonnilla on mahdollista saada itselleen ihka oikea moottoripyörä, joka on yksi hauskimmista ajokokemuksista pitkään aikaan.

Erityisen kovaa Mankin menekki on ollut 30-40-vuotiaiden keskuudessa. Hondan mopomallilla omaa kaksipyöräisuraansa aloitelleet haluavat päästä takaisin nuoruuden vapaudentunnelmiin. Ja se on täysin ymmärrettävää.

Honda Monkey 125 on nuoruussimulaattori, jonka alle saatuaan tekee mieli mennä vetämään salaa tupakkaa nuorisotalon taakse ja upottaa samalla sisuksiinsa 17 tölkkiä energiajuomaa, että saisi taas kunnon tärinät päälle.

Tuomas Rajala

Kehuja: fiilis ja konsepti, hinnoittelu, tekniikan ja tunnelman hieno liitto

Parantamisen varaa: pitkät välitykset, pehmeä jousitus

 

Honda Monkey 125:

Moottori:Ilmajäähdytteinen, 1-sylinterinen, mekaanisesti ahdettu, 125 cm3 moottori
Teho:9 hv (6,7 KW) @ 7000 rpm
Vääntö:11 Nm @ 5250 rpm
Vaihteisto:4-vaihteinen
Vetotapa:Ketju
Etujarru:Levyjarru, ABS
Takajarru:Levyjarru
Renkaat:120/80-12 / 130/80-12
Akseliväli:1155 mm
Istuinkorkeus:776 mm
Tankki:5 litraa
Paino ajokunnossa:107 kg
Hinta:4390€
Tuomas - Rajala
Tuomas Rajala on auto- ja moottoripyörämies, jonka mielestä leluja ei koskaan voi olla liikaa. Hän kärsii kroonisesta ostohumalasta ja päivät kuluvat selaillen uusia leikkikaluja. Autotallista löytyy Toyota Land Cruiser ja Mini Cooper S Clubman. Katupyörinä toimivat Honda CBR1000RR ja rakenneltu Yamaha XJR. Kurahommat hoidellaan Honda CRF450R:llä.

Nettimoto User Rating for vehicle model: Honda Monkey

     
4
Read user reviews or write your own »

For sale Honda Monkey motos

View all »

Also read:

More related articles

See all

Most viewed Ads

Show more »
Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.