Yamaha MT-10 – The Supernaku
Yamaha MT-10 pieksee markkinoiden muut supernakut ketteryydellä ja järisyttävällä tehoreservillä.
Supernakut ovat varkain nousseet moottoripyörävalmistajien kilpailluimmaksi prätkäluokaksi. Kilpavarustelu on siirtynyt katettujen supersportien imussa myös nakuihin ja aiemmin budjettiluokan kuuluneiden supernakujen hinnat ovat hilautuneet kattoon.
Toisaalta korkeammalle hinnoittelulle on luvassa myös vastinetta, sillä teknisesti supernakut edustavat alan ehdotonta huippua shiftereineen, vakionopeudensäätimineen ja vaihdettavine moottorikarttoineen.
Yamaha MT-10 kilpailee supernakuluokan kuninkuudesta yhdessä erityisesti KTM 1290 Superduken, Aprilia Tuonon ja BMW S1000RR:n kanssa. MT-sarjan tehokkain pyörä tarjoaa rajusti voimaa ja yhdistää sen keveään rakenteeseen ja helppoon käsiteltävyyteen.
Voimanlähteenä toimii R1:n crossplane-pataan perustuva 1000-kuutioinen mylly, jota on laimennettu paremmin nakupyörään sopivaksi. Huipputehoa on 160 hevosvoimaa ja vääntöä mukavat 110 Nm, joten ruttua löytyy myös alastomasta versiosta.
Master of Torque

MT-mallinimi juontuu sanoista Master of Torque, joka pitää kutinsa myös MT-10:n kohdalla. Vääntöä piisaa läpi kierrosalueen, mikä näkyy huomattavan helposti kevenevänä keulana. Vaikka vääntöä on vaikkapa KTM Super Duke 1290:n verrattuna vähänlaisesti, ei sitä ajossa huomaa.
Yamaha MT-10:n kohdalla huomaa, että paperilla olevat teho- ja vääntölukemat eivät aina kerro koko totuutta. Yamahan vääntökäyrän tasaisuus ja joustava luonne jakavat suorituskyvyn tasaisesti koko kierrosalueelle.
Erinomaisesti viritetyn moottorin ohella MT-10 ylivoimaisuus perustuu ketterään käsiteltävyyteen ja ajamisen helppouteen. Radalla Yamaha on naurettavan äkäinen, mutta samaan aikaan helppo ja johdonmukainen. Sitä uskaltaa käskyttää ripeämmin kuin suurinta osaa kilpailijoista ja luottamus syntyy nopeasti.
Kivaan rata-ajon lisäksi MT toimii myös katu- ja matka-ajossa. Etuvalo ohjaa ajoviimaa hyvin, eikä kookkaampaa katetta tai pleksiä osaa juuri kaivata. Stongassa ei tarvitse roikkua edes moottoritievauhdeissa, mikä kertoo onnistuneesta suunnittelusta. Vakionopeudensäädin tekee matka-ajosta astetta rennompaa.
Kokonaisuutena Yamaha MT-10 on markkinoiden paras ja järkevimmin hinnoiteltu supernaku, joka tarjoaa kouriintuntuvaa suorituskykyä ja ajomukavuutta, jonka tasolle markkinoiden muut kilpailijat eivät tällä haavaa yllä.
Tuomas Rajala
Kehuja: moottori, ketteryys, ajomukavuus, persoonallinen ulkonäkö, hinnoittelu
Parantamisen varaa: shifterin puuttuminen vakiovarusteista
Yamaha MT-10 Yamaha MT-10:
LUE MYÖS
-
Yamaha MT-10 – Vääntöhirmun uusi tuleminen
Yamaha MT-10 – Vääntöhirmun uusi tuleminen -
Yamaha R7 – Ketterä ratakärpänen
Yamaha R7 – Ketterä ratakärpänen -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT on vihdoin valmis
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT on vihdoin valmis -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT Osa 2
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT Osa 2 -
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT:n nuorennusleikkaus Osa 1
Nettimoto rakentaa – Yamaha XT:n nuorennusleikkaus Osa 1 -
Yamaha MT-09 SP – Naku kaikilla herkuilla
Yamaha MT-09 SP – Naku kaikilla herkuilla
-
Moottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnalla
UutisetMoottoripyörien koeajopäivät – ajosesonki käyntiin kolmella paikkakunnallaUutiset -26.05.2026 -
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025
-
Harley davidson
JuupajokiHarley davidson
1 800 € -
Yamaha XJR 1200
VantaaYamaha XJR 1200
300 € -
Yamaha V-max Carmo tehoboxi
MustasaariYamaha V-max Carmo tehoboxi
280 € -
Harley Davidson
JärvenpääHarley Davidson
10 € -
Honda GoldWing GL-1200
NokiaHonda GoldWing GL-1200
90 € -
Suzuki Ts
KolariSuzuki Ts
180 €
LUETUIMMAT
-
Esa Pulliainen on kuollut
Esa Pulliainen on kuollut -
Suomalaislaulajan esiintyminen sai yleisön häkeltymään – ”Huh huh”
Suomalaislaulajan esiintyminen sai yleisön häkeltymään – ”Huh huh” -
Jutta Zilliacus on kuollut
Jutta Zilliacus on kuollut -
Nuori mies kuoli väkivaltaan päättäjäispäivänä – Pieksämäen nuorisotoimi tarjoaa kriisiapua
Nuori mies kuoli väkivaltaan päättäjäispäivänä – Pieksämäen nuorisotoimi tarjoaa kriisiapua -
Poliisi uskoo löytäneensä vuonna 2022 kadonneen naisen luut
Poliisi uskoo löytäneensä vuonna 2022 kadonneen naisen luut -
Ikävä hetki MM-kisojen finaaliaamuna – Itku vain kuului
Ikävä hetki MM-kisojen finaaliaamuna – Itku vain kuului -
Vierailu lapsuuden kotitalossa päättyi järkyttävästi Nurmeksessa – Sisko kuoli
Vierailu lapsuuden kotitalossa päättyi järkyttävästi Nurmeksessa – Sisko kuoli -
IL seuraa: Kylmä vastaanotto hallissa – Norjan päävalmentaja sai rajut buuaukset
IL seuraa: Kylmä vastaanotto hallissa – Norjan päävalmentaja sai rajut buuaukset