Segway – Mönkijämarkkinoiden uusi haastaja
Segway tekee uuden aluevaltauksen tuliterällä mönkijämallistolla. Luvassa on uutta teknologiaa sekä ensimmäisenä maailmassa traktorimönkijöiden hybridivoimalinja.
Segway on rynnistänyt mönkijämarkkinoille vaivihkaa mutta vauhdikkaasti. Merkkinä Segway kuulostaa varmasti moneen korvaan hyvinkin tutulta. Alkujaan amerikkalainen yhtiö tuli tunnetuksi sähkötoimisista, itsestään pystyssä pysyvistä henkilökuljettimista, tai tasapainolaudoista, kuinka asia nyt halutaankaan ilmaista. Suomessakin tasapainolaitteita testailtiin mm. poliisin ja pysäköinninvalvonnan toimesta, mutta lopulta niiden käyttö jäi vain kokeilun asteelle.
Vuonna 2015 Segway siirtyi kiinalaisomistukseen, kun kilpaileva robotteja valmistava Ninebot osti yhtiön. Ninebot-Segway Group perusti vuonna 2018 tytäryhtiön nimeltä Segway Powersports, leipälajinaan ATV- ja UTV-mönkijöiden suunnittelu sekä valmistus.
Ajan saatossa rahoittajiksi lähti mukaan mm. maailman suurimpiin matkapuhelinvalmistajiin kuuluva Xiaomi, teknologiayhtiö Intel sekä matkapuhelinoperaattori China Mobile, joiden selkänojan turvin kulkupelien kehitystyötä tehtiin määrätietoisesti ja vauhdilla.
Vauhtia tosiaan pidettiin yllä, sillä konseptimallit esiteltiin jo vuoden 2019 Eicma-messuilla. Tuotantoon laitteet saatiin vuoden 2020 aikana ja viime vuonna Suomen maahantuonnin aloitti pitkän linjan toimija Oy Brandt Ab. Kun taustalla seisoo suuri määrä tahtoa, teknologiaa ja osaamista, lienee selvää, että sen tulee näkyä myös lopullisessa tuotteessa.
Hybridimönkijöiden esiinmarssi

Tässä kohtaa Segway vetääkin selvän pesäeron kilpailijoihinsa tuomalla ensimmäisenä maailmassa hybriditekniikan mönkijöihin. Segway- perhe käsittää tällä hetkellä kolme eri mallia, joihin kaikkiin on jatkossa hybridivoimanlähde saatavilla.
ATV- puolta, eli perinteistä tanko-ohjattavaa ”perusmönkkäriä” edustaa Snarler, joka alkuun on saatavilla 570- kuutioisella bensakoneella. Myöhemmin tarjolle tulee 1000- kuutioinen vaihtoehto sekä pienemmän moottorin hybridiversio.
Rinnakkain istuttavia rattiohjattavia malleja on tarjolla kaksi. Lavalla varustettu UTV Fugleman on selkeästi enemmän hyötyajoon tarkoitettu. Pääasiassa hauskanpitoon suunnattu side-by-side- sporttimalli on nimeltään Villain.
Molemmat laitteet ovat toistaiseksi saatavilla 1000- kuutioisella ja 105- heppaisella bensakoneella, hybridivoimalinjojen seuratessa perässä myöhemmin. Malliston bensaversiot ovat tällä hetkellä jo maahantuojalla koeajettavissa.
Säästöä, vihreitä arvoja sekä rutosti voimaa
Polttomoottorien tekniikka suunnitellaan ja valmistetaan kaikkinensa Segwayn omissa tehtaissa. Valmistajan mukaan hybrideillä voi ajaa luontoystävällisesti pelkän sähkönkin voimalla, mutta ilahduttavasti teknologiaa käytetään myös silkan voiman tuottoon.
Hybridiversiossa 570- kuutioisen koneen 44 hevosvoiman tehot liki tuplaantuvat 86 hevosvoimaan ja vääntö kasvaa lukemaan 96 Nm. 1000-kuutionen puolestaan polkaisee kaksineuvoisena sisuksistaan tehoa 181 hevosvoimaa, maksimiväännön ollessa järeät 250 Nm.
Maininnan arvoinen erikoisuus on myös Segwayn puhelinapplikaatio, joka mahdollistaa mm. laitteen avaimettoman käytön sekä monenlaisen reaaliaikaisen ajodatan seurannan. Kaikki Segway- mallit on rekisteröity 60 km/h T3b- tai T1b- traktorimönkijöiksi, joiden kuskaamiseen riittää 16 vuoden ikä, kunhan oikeanlainen ajokortti on taskussa.
Segway on mielenkiintoinen uutuus jo ennestään kuumille mönkijämarkkinoillemme. Nettimoto palaa asiaan myöhemmin koeajojen merkeissä.
Sami Puskala
Lisätietoja Segwaystä löytyy:
LUE MYÖS
-
Segway Snarler 600 L EPS T3b – Uutuusmerkin pirteä pelinavaus
Segway Snarler 600 L EPS T3b – Uutuusmerkin pirteä pelinavaus -
MP 25 Moottoripyörämessut – Uutuuksia, elämyksiä ja kevään tunnelmaa.
MP 25 Moottoripyörämessut – Uutuuksia, elämyksiä ja kevään tunnelmaa. -
Vähän fiksumpaa motokauppaa - uudella palvelulla ajoneuvo vaihtaa omistajaa turvallisesti ja sujuvasti
Vähän fiksumpaa motokauppaa - uudella palvelulla ajoneuvo vaihtaa omistajaa turvallisesti ja sujuvasti -
Uutta Nettimotossa: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
Uutta Nettimotossa: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin -
Baana on uusi luotettava tapa myydä käytetty moottoripyörä tai mopo
Baana on uusi luotettava tapa myydä käytetty moottoripyörä tai mopo -
Nettimoto on mukana MP 25 -messuilla
Nettimoto on mukana MP 25 -messuilla
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Honda Monkey
TampereHonda Monkey
120 € -
KTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
JyväskyläKTM KTM KÄSISUOJAT 6030217910030
63 € -
KTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
JyväskyläKTM Supermoto vannesarja 542-1000-0
799 € -
KTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
JyväskyläKTM 1.6-21 2.15-19 MX vannesarja 542-1130-0
689 € -
BMW R1150
SeinäjokiBMW R1150
50 € -
Bmw R1150
SeinäjokiBmw R1150
50 €
LUETUIMMAT
-
Mies heitti 3-vuotiaan krokotiilien aitaukseen Britanniassa – Perhe avautuu lohduttomasta kohtalosta
Mies heitti 3-vuotiaan krokotiilien aitaukseen Britanniassa – Perhe avautuu lohduttomasta kohtalosta -
Ukraina moukaroi Krimiä – Venäjälle synkkä arvio
Ukraina moukaroi Krimiä – Venäjälle synkkä arvio -
Avaruudesta tehtiin historiallinen löytö
Avaruudesta tehtiin historiallinen löytö -
”Maailman seksikkäin näyttelijä” heitettiin ulos MM-katsomosta
”Maailman seksikkäin näyttelijä” heitettiin ulos MM-katsomosta -
”Nainen polvilleen miehen eteen ottamaan suihin” – Rosa Meriläinen ei säästele sanojaan
”Nainen polvilleen miehen eteen ottamaan suihin” – Rosa Meriläinen ei säästele sanojaan -
Miljonääri Henry Aflecht antoi jättisumman lapsensa menettäneelle naiselle – Verottaja ei tiedä tästä mitään
Miljonääri Henry Aflecht antoi jättisumman lapsensa menettäneelle naiselle – Verottaja ei tiedä tästä mitään -
Moottoripyöräilijä kuollut liikenneonnettomuudessa
Moottoripyöräilijä kuollut liikenneonnettomuudessa -
Mielenosoitukset kasvavat Ukrainassa – Zelenskyin päätös raivostuttaa
Mielenosoitukset kasvavat Ukrainassa – Zelenskyin päätös raivostuttaa

