Polini XP4

NEW 24H
2 400 €
Last updated 13.03.2026 Kaarina, Varsinais-Suomi
ID 3345738
next
prev
Polini XP4
Polini XP4
Polini XP4
Polini XP4
Polini XP4
Polini XP4
NEW 24H
Erittäin siisti ja kokonaan läpikäyty polini xp4 messumopo.
Basics
Registration number
21-LKF
Ad type
For sale
Mileage
Not specified
Color
Violet
Engine
50 cm³, 4-Stroke
Vehicle class
Moped
Drive type
Chain
Year model
2008

Laske vakuutuksen hinta tälle mopolle

IF
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Notes

Tästä myyntiin American car show:sta tuttu, katseita kääntävä ja mahdollisesti Suomen mintein polini xp4.


Kyseessä on 2008 vuoden italialainen kilvellinen ”minicrossi”. Vastaavia ei tuoda enää maahan, joten suhteellisen harvinainen mopo kyseessä. Ei siis mikään runkoräpellys, vaan polini xp4 mopon omissa kilvissä.


Mopo on 2025 talven aikana läpikäyty kokonaan, huollettu ja tuunattu työtunteja sekä rahaa säästelemättä erittäin siistiksi mopoksi.

Kaikki mopon osat on mm. maalattu laadukkailla Mipan ruiskumaaleilla. Tankki päällystetty aidolla hiilikuidulla. Täysin customoidut suomessa käsintehdyt tekstiilit Mopotexilta. Pakoputki kunnostettu, ja äänenvaimennin lyhennetty tuomaan parempaa ulkonäköä. Kulutusosia vaihdettu uusiin,...

Tästä myyntiin American car show:sta tuttu, katseita kääntävä ja mahdollisesti Suomen mintein polini xp4.


Kyseessä on 2008 vuoden italialainen kilvellinen ”minicrossi”. Vastaavia ei tuoda enää maahan, joten suhteellisen harvinainen mopo kyseessä. Ei siis mikään runkoräpellys, vaan polini xp4 mopon omissa kilvissä.


Mopo on 2025 talven aikana läpikäyty kokonaan, huollettu ja tuunattu työtunteja sekä rahaa säästelemättä erittäin siistiksi mopoksi.

Kaikki mopon osat on mm. maalattu laadukkailla Mipan ruiskumaaleilla. Tankki päällystetty aidolla hiilikuidulla. Täysin customoidut suomessa käsintehdyt tekstiilit Mopotexilta. Pakoputki kunnostettu, ja äänenvaimennin lyhennetty tuomaan parempaa ulkonäköä. Kulutusosia vaihdettu uusiin, sähköt uusittu, usd keula huollettu ja kone huollettu yms.


Tekniikkana toimii 50 lifan monkeytype kone, 16pz kaasari, 17-48 välit ja polinin vakioputki lyhennetyllä äänenvaimentimella. Huippunopeus noin 50kmh eli poliiseilta ei pitäisi tulla sanomista, sillä tekniikka on vakio.


Talven aikana mopoon on ostettu mm:

-ycf numerokilpi

-ycf etulokasuoja

-uusi etuvalo

-uusi takavalo

-sigma mc10 nopeusmittari

-alakauttaiset peilit

-jalkatapit

-gripit

-deli 10” renkaat eteen ja taakse sekä sisäkumit

-Italiasta tilattu custom tarrasarja

-pikakaasu

-Mopotexin custom penkinpäällinen

-Mopotexin custom tangonpehmuste

-tankin hiilikuidut


+iso kasa tuningosaa

(tuning pultteja, prikkoja ja muuta blingbling osaa)


Kulutusosat/kunnostukset 2025 talven aikana:


-uusi eturatas

-uudet ketjut

-keulan stefat ja öljyt vaihdettu

-uusi kytkinvaijeri ja kytkinkahva

-koneesta ajoitus säädetty, öljyt vaihdettu ja uusia kupariprikkoja

-uusi 16pz kaasutin

-äänenvaimennin lyhennetty

-takajarruun lisätty jarrunestettä ja ilmattu

-ketjulaahari

-vaihdepoljin

-ilmanputsari öljytty


Mopon sähköt uusittu kokonaan talven aikana siisteiksi, kestäviksi ja yksinkertaisiksi.

Uutta sähköissä mm:

-jännitteensäädin

-cdi

-sytytyspuola

-akku

-sytytystulppa


Varmasti unohtui jotain, mutta kaikki mitä mopoon on ostettu, on ostettu uutena kaupasta.


Mopoprojekti huipentui messuihin. Polini oli siis näytillä 2025 american car show’ssa.

Koko projektista löytyy video YouTubesta käyttäjältä ”Polini xp4”.

Polini tulee näytille myös 2026 acs:ssään Mopotexin pisteelle (3-5.4). Polini on siis kesän satunnaisten ajojen jälkeen laitettu taas messukuosiin. Mikäli saadaan kaupat sovittua, mopon voi hakea American car show:n jälkeen.


Vikoja, puutteita (jotka eivät varsinaisesti haittaa ajoa):

-töötti puuttuu

-keulan stefojen vaihdosta huolimatta toinen pumppu vuotaa

-koneen öljypropusta/nokkaketjunkiristimen propusta vuotaa satunnaisesti muutama tippa öljyä

-mopolla pystyy ajamaan sen normaalikierroksilla normaalisti, mutta yli 50 kmh vauhdeissa mopo pätkii hieman

(Ei haittaa ajoa sillä mopolla ei tule muutenkaan ajaa liian suurilla kierroksilla)

-yksi magneetonkopan pultti katkennut, mutta pysyy kiinni normaalisti kahdella eikä vaikuta toimivuuteen tai ajoon mitenkään

-vilkkuja ei ole (joka ei ole mopoissa pakollista)


Kaikki mopon tiedot ja puutteet ovat nyt siis rehellisesti kerrottu, ja myydään siinä kunnossa kuin se on.


Projektoinnin jälkeen viime kesänä tuli satunnaisesti ajettua. Itsellä jo auto alla ja mopolle ei enää tarvetta, joten joutaa seuraavalle. Jollekkin tästä siis uniikki messupyörä, vakiotekniikalla.


Työtunteja ja rahaa kulunut tähän projektiin todella paljon, joten hintapyynti sen mukainen. Oman näkemyksen hinnasta saa toki ehdottaa ja kuuntelen tarjouksia. Vaihdoista en ole kiinnostunut.


Mopon saa siis hakea vasta American car show 2026 jälkeen, vaikka sopisimmekin kaupoista ennen sitä.


Jotain jäi varmasti kertomatta, joten jos heräsi kiinnostus tai lisää kysyttävää, yhteyttä voi ottaa täällä nettimotossa tai viestillä:

0440308088.

Contact
Sofia Sikilä
Instructions for secure vehicle sales

Polini XP4  4.2 Read 14 Polini XP4 -review

Mopeds Projects

Seller

Member since 2 years
Sofia Sikilä
Private seller
Sofia Sikilä, Kaarina, Varsinais-Suomi
How about a smarter sale? InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Sofia Sikilä
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment

Laske vakuutuksen hinta tälle mopolle

IF
Selling a motorcycle, moped or ATV?
Choose the way that works for you:
1. Basic ad in Nettimoto
2. Verified ad in Nettimoto
3. Bid offers from dealerships in Baana
Read more
Instructions for secure vehicle sales

Polini XP4  4.2 Read 14 Polini XP4 -review

Mopeds Projects
Selling a motorcycle, moped or ATV?
Choose the way that works for you:
1. Basic ad in Nettimoto
2. Verified ad in Nettimoto
3. Bid offers from dealerships in Baana
Read more

Polini Test drives

Back to top