Ducati Multistrada 1260 Enduro – Ujosti maastoisempi velikulta
Multistrada 1260 Enduro on mukava matkapyörä, joka ei nimestään huolimatta ole mikään enduropolkujen erikoispyörä.
Ducati on tunnettu ennen kaikkea sporttipyörävalmistajana ja malliston adventurepyörätkin edustavat aina sitä sporttisinta laitaa. Multistrada Enduro on kunnianhimoinen yritys viedä italialaista muotoilua enemmän maastoiseen suuntaan.
Nimi enduro on hieman harhaanjohtava, sillä se tuo mieleen ajatuksen siitä, että ehkä Ducati on haastamassa KTM Super Adventure R:ää sille ominaisessa ympäristössä. Maastokelpoista pyörää italialaisvalmistaja ei kaikesta päätellen ollut kuitenkaan tekemässä, sillä enduroversionakin kyseessä on pääosin kestopäällysteelle sopiva pyörä.
Multistrada 1260 Enduro kilpailee samoista ostajista jo mainitun Super Adventuren lisäksi BMW R1250GS:n, Triumph Tiger 1200:n, Harley-Davidson Pan-American ja Honda Africa Twinin kanssa. Listaan voisi toki lisäillä joukon ylemmän keskiluokan pyöriäkin.
Eroa Multistradan perusmalliin 1260 Endurossa on suurempi tankki, pykälän korkeampi maavara, pinnavanteet ja toki voimanlähde. Multistrada Enduron voimanlähde on uudesta V4-mallista poiketen varustettu edellisen sukupolven 1260-kuutioisella V2-koneella.
Veekakkonen sopii Multistradaan erinomaisesti, mutta samaan hengenvetoon on sanottava, että vielä paremmin sen voimanlähteenä toimii 1100-kuutioinen V4-moottori, jollainen ”perusmallisessa” Multistradassa tätä nykyä on.
Väkevästi V2-koneella

Moottori on voimakas ja vääntävä. Huipputehoa on luokka huomioiden riittävästi: 158 hevosvoimaa ja 128 Nm. Näillä arvoilla kulkua piisaa ja Multistrada onkin yksi luokkansa suorituskykyisimmistä moottoripyöristä. Toki V4-versio kellottaa vieläkin muhkeammat 170 hevosta.
Viimeisimmän sukupolven V2-moottori on hienosti rakennettu kokonaisuus. Vaikka kyseessä on twini, ei sen kanssa tarvitse kärsiä kovista tärinöistä ja tutinoista. Vääntöä on mukavasti jo alhaalla, mikä on muuttuvan venttiiliajoituksen ansiota.
Hienosti toimivan moottorin kumppaniksi on laitettu mukaan niin paljon elektroniikkaa kuin moottoripyörämaailmassa on tällä hetkellä tarjolla: säädettävät ajotilat, luistonesto, keulimisen- ja sutimisenesto, kaarre-ABS:t, kaarreajovalot, vakionopeudensäädin, LED-valot, TFT-näyttö, mäkilähtöavustin ja niin edelleen.
Oikeastaan ainoa uupuva varuste on V4-mallista löytyvä adaptiivinen cruise. Multistrada onkin huipputekninen seikkailija, jonka ohjaimissa tuntee olevansa tekemisissä moottoripyörämaailman todellisen huipputuotteen kanssa.
Ei kovin enduro
Multistrada Enduro on nimestään huolimatta sporttinen moottoripyörä. Endurossa on sama rengaskoko kuin normimallissa, eli 19” edessä ja 17” takana. Ensiasennusrenkaat ovat Pirelli Scorpion Trailit, jotka ovat pääosin asfaltille tarkoitetut.
Ducati on selkeästi tarkoitettu asfaltille, mutta kyllä sillä voi normimallin tavoin piipahtaa myös hiekkatien puolella. Mutta varsinaisessa maastoajossa Ducati ei ole parhaimmillaan.
Pikitiellä Ducati kulkee todella vakaasti ja johdonmukaisesti. Fiilis on kuin paremmassakin touring-pyörässä, mitä Ducati siis myös on. Ajoasento on pysty ja erittäin mukava. Multistrada Endurolla ajaessa tuntuu siltä, että sillä voisi samalta istumalta lähteä ajamaan maapallon ympäri, eikä stoppia tarvitse tehdä ainakaan paikkojen puutumisen vuoksi.
Myöskään tankin kapasiteetin takia matkantekoa ei tarvitse ihan ensimmäisenä pysäyttää. 1260 Enduroon nimittäin mahtuu menovettä varsin kunnioitettavat 30 litraa, minkä ansiosta käyttösäde kasvaa käyttötarkoituksesta riippumatta reippaasti 400 kilometrin paremmalle puolelle.
Pleksi suojaa kuskia ajoviimalta hyvin, mutta kovemmassa vauhdissa kypärämelu alkaa vaivata. Tuulenohjaimessa on onneksi pieni säätövara, mutta siitäkään huolimatta ajoasennosta ei ainakaan 183 senttisen kuljettajan toimesta saa ajoasentoa, jossa humina ei pilaisi osaa ajonautinnosta.
Ducatin moottori on todella tehokas ja oikeasti näin tehokasta moottoria ei Multistradan kaltaiseen moottoripyörään edes tarvitsisi. Ehkä se juuri siksi tuntuukin niin hienolta, sillä keula nousee kohti taivasta pelkästä kaasusta myös kovemmassa vauhdissa. Toki ei yhtä helposti kuin V4-versiolla.
Satunnainen hiekka-ajo onnistuu
Hiekkatiellä meno on yhtä lailla helppoa ja vakaata. Endurossa on luonnollisesti myös hiekkatieajoon soveltuva enduro-ajomoodi, joka pudottaa pelistä takapyörän ABS-jarrut ja antaa takafillarin lyödä joutavaa. Samalla teho rajoitetaan 100 hevosvoimaan.
Suurin hidaste kovemmalle maastoajolle syntyy maltillisesta joustomatkasta. Enduro-mallin Multistradan joustomatkat ovat 185 mm molemissa päissä, kun vaikkapa KTM:n Super Adventuressa lukemat ovat 220 mm. 35 mm tekee yllättävän suuren eron.
Ducatin Enduro-versio onkin enemmän luotu ihmiselle, joka haluaa vierailla satunnaisesti myös irtopäällysteellä, muttei upottaa kaksipyöräistään suonsilmään ja heittää takapyörästä viiden metrin kurapatsasta kohti taivasta.
Multistrada 1260 Enduro on erinomainen moottoripyörä, mutta sen suurin kilpailija taitaa tulla silti omasta tallista. Uusi V4-moottorilla varustettu Multistrada V4 on nimittäin moottorinsa puolesta niin huikaiseva ajokokemus, että kuljettajan pitää todella tykätä V2-koneesta, pinnavanteista ja suuremmasta tankista valitakseen 1260-version.
Se onkin ihmeellistä kuinka niin erinomainen moottoripyörä kuin Multistrada 1260 Enduro voi vaikuttaa jopa hieman nuhaiselta ja valjulta V4-moottorisen sisaruksensa rinnalla.
Tuomas Rajala
Kehuja: ajomukavuus, varustelu, moottori, sporttinen olemus
Parantamisen varaa: pleksi, enduro-nimi ei kerro olennaista
Ducati Multistrada Ducati Multistrada 1260 Enduro:
LUE MYÖS
-
Ducati Multistrada V4 S – Mestaripiirros
Ducati Multistrada V4 S – Mestaripiirros -
Ducati Multistrada 950 S – todellinen moniosaaja
Ducati Multistrada 950 S – todellinen moniosaaja -
Adventure-vertailu – Ducati Multistrada & Triumph Tiger Explorer
Katso video Adventure-vertailu – Ducati Multistrada & Triumph Tiger Explorer -
Ducati Multistrada – Hypertekninen seikkailija
Ducati Multistrada – Hypertekninen seikkailija -
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni
Ducati Diavel V4 – Uudesti syntynyt demoni -
Ducati DesertX – Aavikon kuningas
Ducati DesertX – Aavikon kuningas
-
Nyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaan
UutisetNyt on ostajan markkinat – motoliikkeistä voi tehdä löytöjä todella hyvään hintaanUutiset -01.12.2025 -
Kawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausi
KoeajotKawasaki Z900 – Nakuklassikon uusi aikakausiKoeajot -28.10.2025 -
Can-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeen
KoeajotCan-Am Outlander PRO XU HD7 T ABS - Uusin eväin luokkansa kärkeenKoeajot -26.05.2025
-
Kawasaki ZX10R
JoensuuKawasaki ZX10R
30 € -
Kawasaki Ke 125 Kawasaki Ke 125
NurmesKawasaki Ke 125 Kawasaki Ke 125
250 € -
Keeway RY6
ParainenKeeway RY6
Ei hinnoiteltu -
Suzuki RM
TyrnäväSuzuki RM
700 € -
hornet 600 Hornet 600
Turkuhornet 600 Hornet 600
80 € -
honda gl
Lapuahonda gl
520 €
LUETUIMMAT
-
Poliisi: Koiran purema nainen löytyi kuolleena
Poliisi: Koiran purema nainen löytyi kuolleena -
Mitä tiedetään vaarallisesta tilanteesta Suomenlahdella? Alexander Stubb median eteen – Suora lähetys noin kello 11.45
Mitä tiedetään vaarallisesta tilanteesta Suomenlahdella? Alexander Stubb median eteen – Suora lähetys noin kello 11.45 -
Valkoinen talo löysi uuden syyllisen Trumpin salamurhayritykseen
Valkoinen talo löysi uuden syyllisen Trumpin salamurhayritykseen -
Todella härski tuote ilmestyi urheilukauppojen hyllyille – Kiellettiin heti
Todella härski tuote ilmestyi urheilukauppojen hyllyille – Kiellettiin heti -
Fazerin suvun monimiljonääriä syytetään törkeästä veropetoksesta – Vältteli toimittajia oikeudessa
Fazerin suvun monimiljonääriä syytetään törkeästä veropetoksesta – Vältteli toimittajia oikeudessa -
Trump ja Charles poseerasivat kameroille – Sitten tapahtui etikettimoka
Trump ja Charles poseerasivat kameroille – Sitten tapahtui etikettimoka -
Ilmiriita A-studion suorassa lähetyksessä – Riikka Purra: ”Sanattomaksi vetää”
Ilmiriita A-studion suorassa lähetyksessä – Riikka Purra: ”Sanattomaksi vetää” -
Saatat syyllistyä rikokseen 1.7. alkaen, jos sinulla on tällainen laite
Saatat syyllistyä rikokseen 1.7. alkaen, jos sinulla on tällainen laite

