Hieman erilaisempi SV.
Jos tankissa ei lukisi että Suzuki, tätä luulis Ducatiksi. En tiiä onko se sitten hyvä asia vai ei? Mutta ainaki kahesti on joku sanonu, että miksi Ducatissa on Suzukin tankki. Ohan se sekin meriitti. Eli Ducatin ulkonäkö ja Suzukin pistämätön luotettavuus. Win WIn Situation!
Ainaki omasta mielestä tämä on ihan nätti pyörä. Hillitty mutta erilainen. Ne sanoo että kauneus on katsojan silmässä, mutta mitäpä tästä tinkaamaan. Komiaha tämä on ku mahoton!
Takaosa on rakenneltu vakiosta poikkeavaksi. Myös etupäästä löytyy vähä koreampi valomaski. Käppyräsarvet on vaiheltu suoraan tankoon ja 10 cm korotuspalaan. Eli ei enää selkä mutkalla ajamista. Toki tälläki voi ajaa selkä mutkalla, mutta se näyttää vähä hassulle.
Vilkut on vaiheltu minimalleihin. Niissä on ledit, joten ne on aika kirkkaat. Näkee huonompikisilmänen vastaantulija jos on vilkku jääny päälle 100 km aikasemmin.
Mittaristo on Koson valmiste. Näytöstä löytyy kaikki tarpeellinen. Kilometrejä sielä on kait 15 000. Mutta kaipa tällä on kaikkiaan ajettu maapalli ainaki kerran ympäri. ( ja tämä planeettahan on sen 40 000 km, joten yli sen on ajettu) En tosiaan tiiä mikä on todellinen luku. Mutta kun kaikki toimii ja pyörä kulkee niin ei oikiastaan ole ees kiinnostanu. Ite olen ajanu tällä 5000 km.
Tätä on ihan pikkusen piristelty kulkujen osalta. ( joku putkihärdelli on muutettu, vaimennin vaihettu, välitykset vaiheltu ja jotain kierroksenrajoitushommia ohiteltu. ) Tämmönen V-konehan on ihan muuta kuin rivineloset. Vetoja on tosi hienosti ja ajamisessa on miehekästä ajamisen meininkiä, kun ajaa koneen rajoittimelle ja täyttää maailman paukkeella.( kaasua löysätessä paukahuksia piisaa siinä määrin, että ujolle kuskille tämä pyörä ei sovellu huonostikkaan. Jos naamaa punottaa R-kioskin jonossa lottoja palauttaessa, niin tämä ei ole sun pyörä. Sulle sopii paremmin Bandit 600, joka on yhtä seksikäs kuin savusiika tai Tojota Corolla) Tehoja on riittävästi, en tiiä paljonko. Mutta kyllä tällä saa sielun irti lihoista ja tarvittaessa nopiastikki.
Renkaat on aivan ok. Etukumi on kuluneempi.
Kaupan päälle täys tankki sekä nappärä tankkilaukku. En muista minkä kokonen tuo tankkilaukku on. Arvioin että sinne mahtuu ainakin täysikasvuinen supikoira, varahanskat sekä yksi 45 Nokian kumpisaapas villasukkineen. Eli tilaa on kerrassaan mukavasti. Kiinnitys magneeteilla ja remmillä. Jos joku ei tiedä mikä on magneetti, niin selitys löytyy vikipediasta. Mie en tiiä, mutta kaipa se on noituutta kun laukku tarttuu kiinni tankkiin, ilman että väliin tarvii ruutata kaksipuolista Erikeeperiä.
SV on oikeasti todella kiva pyörä. Ajaminen on hauskaa ja kevyttä. Teholukema on näyttää parperilla vähälle, mutta kun pistetään laitteita viivalle niin 600 luokan muut vehkeet on vastaantulijoita. Tämän pyörän paras puoli on se, että kiihtyvyys nollasta sataseen on hyvä. Sillä välillä ehtii lappaa myös neljä vaihetta sisään, joten homma ei ehi käydä tylsäksi. Vertauksena vaikka juurikin rivinelonen, jolla ykkösellä ensin luistatetaan kytkintä niinku mummo Ladalla. Sitten aletaan arpomaan jaksaisko tämä nyt vetää kakkosella jo tuossa 80 nopeudessa. Sittempä tuleeki jo rajoitukset vastaan. Koitan sanoa, että tällä voi ajaa sporttisesti ja pitää hauskaa vaikka ei koittaisikaan rikkoa Guinnessin ennätystä maanopeudessa.
Ite olen ajellu tällä kylärallia ja semmosia 100 km reissuja. Kävin mie yhen reissun Norjassaki. Hyvin pelas sieläki. Tosin mukana ollu Busanisti alko valittaan että ajetaan liian kovaa mutkateillä. Mutta koitappa tämmösellä ajaa hiljempaa, kun kone suorastaan pakottaa lappaan pykäliä pistään rampan kalkattaan.
Tällä ei ole kaatuiltu eikä könytty. Uus pyörähä tämä ei ole, joten käytön jälkiä voi kaatumattomuudesta huolimatta näkyä. Vaan eipä tuo ole uuden hintakaan.
En myis pois, ellei olis kuume sorapyörään. Eli vaihossa käy ainoastaan raha, kulta tai XTZ 750 Super Tenere tai Honda Africa Twin.
HUOM. Tosiostajalle saan tämän kulkeutumaan esimerkiksi Oulun korkeudelle. Piilota »